Парламентът прие на първо четене специалния закон до приемането на бюджета

Ds olil

Парламентът прие на първо четене специалния законопроект за извършването на приходи и разходи през 2025 година година до приемането на редовен бюджет. 

Припомняме, че правителството внесе законопроекта в края на 2024 година. Той трябва да действа до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. 

С него се цели осигуряването на яснота и предвидимост при събирането на прихидите, изразходването на разходите и извършването на трансфери до приемането на бюджетните закони за 2025 година. С него се предлага правна рамка, която, от една страна, да осигури безпроблемното функциониране на държавата и общините, а от друга, да гарантира правата и законните интереси на гражданите, предоставяйки им правна сигурност във връзка с изплащането на възнаграждения, пенсии, социални помощи и други социални плащания, ползване на данъчни преференции и облекчения, както и извършването на други плащания. 

Законопроектът осигурява и прилагането на специалните закони, уреждащи специфични обществени отношения, до приемането на бюджетните закони за 2025 година. 

Със законопроекта се регламентира редът и начинът за извършването на разходи и тяхното приоритизиране, в случай че размерът на разходите е по-голям от размера на постъпилите приходи, както и прилагане на принципа на съразмерност. Определя се редът за извършване плащанията по бюджетите на общините, бюджета на държавното обществено осигуряване и бюджета на НЗОК. 

Със специалния законопроект се предлага за 2025 година ред за събиране на целевите вноски на производителите на електрическата енергия във фонд „Сигурност на електроенергийната система“. 

При дебатите Асен Василев заяви, че предложеният законопроект всъщност е „удължителен закон“ за действието на бюджета от 2024 година. Той призова парламентът да стартира разглеждането и приемането на редовния бюджет „максимално бързо“. Той изрази съображения по отношение на чл. 3, ал. 3, в която се казва, че с решение на Министерския съвет могат да се финансират капиталови и други разходи. 

„Министерският съвет има пълна свобода да разходва средства по свое усмотрение с постановление на Министерския съвет. Това е една практика от преди 2021 година. За първи път с актуализацията 2021 година, след това с бюджет 2022 година се въведе разпоредбата на чл. 1, ал. 5, която ясно оказваше кои приоритетни политики Министерският съвет ще финансира, до какви стойности, разбира се, запазвайки възможността Министерския съвет да прецени, че една политика няма да се финансира за сметка на друга“, заяви Василев. 

Той каза, че от парламентарната група на ПП-ДБ ще направят редакционно предложение да се въведе изрично ограничение за това какви харчове могат да бъдат правени от Министерския съвет. 

В отговор на изказването на Асен Василев финансовият министър Людмила Петкова обясни, че разпоредбата на чл. 3, ал. 3 от законопроекта е записана, защото е необходимо да се извършат някои плащания в сферата на отбраната. 

„Това не е едно безразборно харчене и не е един празен чек, който да предоставите на Министерския съвет, а това е законова възможност в случай на необходимост да бъдат разплатени някои капиталови разходи, за да няма лихви и санкции“, заяви тя. 

Мартин Димитров заяви, че законът с удължителен характер ще бъде подкрепен от парламентарната група. Той обаче заяви, че ще бъде направено предложение между двете четения, с които изрично да се запише, че Министерският съвет може да прави харчове със свое решение, ако такова позволение бъде дадено от парламента.

Хасан Адемов от „Демокрация, права и свободи“ уточни при своето изказване, че законопроектът внесен от правителството, не е удължителен закон. Той заяви, че с него се дава възможност за събиране на приходите и извършването на разходи. Депутатът от „Демокрация, права и свободи“ припомни, че Министерския съвет е внесъл проектобюджет в Народното събрание. 

Владимир Георгиев от „БСП-Обединена левица“ изрази притеснения по отношение парите за общините. 

Йордан Цонев от „ДПС-Ново начало“ апелира народните представители да помислят внимателно кои предложения могат да бъдат направени в специалния законопроект. Той заяви, че неговата парламентарна група подкрепя всички разходи за социални плащания и увеличение на заплатите, както и помощите за земеделците. 

Законопроектът бе приет с пълно единодушие от 207 гласа „за“ в пленарната зала. Срокът за предложения между двете четения бе съкратен на три дни.

Източник: Фокус

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *