За съжаление, в цяла Европа има криза с цените на електроенергия, съобщи на брифинг министърът на енергетиката Александър Николов. „България продължава и ще става все по-устойчив член на единния пазар, което означава, че не можем да продължаваме да мислим, че ще държим много лесно по-ниските енергийни цени“, допълни той. Освен нашата страна, Полша продължава да поддържа по-ниско ниво на цените. Министърът съобщи какви са разработените схеми за подпомагане и компенсация за високите цени на тока. Разглежданият период за компенсация ще бъде валиден за 4 месеца, които са с най-висока консумация на енергийни ресурси.
„Схемата за подпомагане е динамична, като целта ни е да отразим максимално пазарната динамика и да подпомогнем реално засегнатите потребители. Схемите ще продължат да се доразработват директно най-високо експертно ниво, за да може да посрещнем тази криза, която е най-вече ценова“, каза Николов.
Компенсациите от декември ще са на база 185 лева на база мегаватчас. Ползвателите с договори под тази цена няма да бъдат компенсирани. 900 млн. лева ще надхвърлят компенсациите на тази база.
„Разработена е схема за мрежовите оператори по прогнозите на КЕВР. Близо 350 млн. лева ще е тази мярка по текущи оценки. По този начин се намалява потенциала на бъдеща тежест на цената на тока както за битови потребители, така и за бизнеса“, каза Александър Николов.
Общият ресурс за компенсации вероятно ще надхвърли 1,5 млрд. лева. Заделеният буфер от Министерството на финансите е до 2 милиарда. Целта е до 31 декември битовите потребители и бизнесът да има предвидимост за разходите за електроенергия, допълни енергийният министър.
Той коментира и проблема с дълговете на „Топлофикация София“, като заяви, че от министерството са провели срещи с представители на Столична община. „Проведохме срещи за бързи адекватни мерки относно всички възможни варианти за намаляване на натиска за повишаване на цената на топлоенергията от „Топлофикация София“. Над 70% от текущите разходи са за природен газ, като дружеството не разполага с достатъчно мощности за производство на енергия, които да компенсират тези разходи“, обясни Николов.
Министърът съобщи още, че значително под максималния размер са доставките от „Булгаргаз“, което с оглед на текущите цени, е „меко казано притеснително“. Има нещо, което както ръководството на БЕХ, така и екипите на министерството забелязват и то е доста обезпокоително, смята Николов.
„Основен платец и основен длъжник на „Булгаргаз“ е „Топлофикация София“, но втори поред като длъжник е ТЕЦ – Варна, който текущо дължи над 36 милиона лева. По същия начин както управлението на потенциалните доставки на природен газ, така и управлението на вземанията в дружеството са доста притеснителни. Единственото нещо което е комуникирано към нас от БЕХ е, че са спрени текущите доставки към ТЕЦ – Варна“, обясни министърът.
В България от догодина ще има завод за производство на соларни панели, съобщи Николов. Проучват се и допълнителни възможности за изграждане на завод за батерии и „умни мощности“, допълни министърът.
Гласове
Последвайте ни и в Телеграм