Конституционните промени влизат за второ четене в парламента.
Според приетите от ресорната комисия, която заседава през уикенда, поправки се допуска двойно гражданство за министри и депутати, както и регулаторите да се избират с мнозинство от 2/3.
В началото на заседанието бяха регистрирани 194 народни представители.
В началото на заседанието Тошко Йорданов излезе с изказване, че вчера „мъжете“ от „Възраждане“ и ДПС са се били, а представителите на ПП-ДБ са снимали отстрани като „мъже с вагини“ и „кифлички“. Така депутатът от ИТН получи две наказания в рамките на едва шест минути.
„Това мнозинство ще направи с основния закон това, което направи с Паметника на Съветската армия“. Той призова „всички нормални хора да напуснат залата“.
Последва декларация и от името на „Възраждане„, като Костадин Костадинов обяви, че от партията му напускат заседанието само 15 минути след началото му. С тях залата напуснаха и от групата на ИТН.
Булфото
Този парламент няма нито юридически, нито политически, нито морален капацитет да прави промени в основния закон и да променя обществения договор в България, каза председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Корнелия Нинова по време на разискванията на второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията.
Нинова декларира, че „БСП за България“ ще участва в дебата по Конституцията и ще изрази категорично с гласуване и с изказванията си мнението си „против“ всички предложения. Още веднъж доказваме, че сме опозиция и единствената алтернатива на „сглобката“. Относно позицията на „Има такъв народ“ и „Възраждане“, които напуснаха зала, Нинова посочи, че ако някой бойкотира нещо, не внася десетки предложения за изменения.
Ние от БСП не внесохме нито едно предложение, защото сме принципно, последователно „против“ тези грешни, юридически нескопосани, политически недомислени промени в Конституцията. Тези, които бойкотират, днес няма да бъдат тук, за да защитят собствените си предложения, добави Нинова и попита защо ги правят тези предложения, след като напускат залата.
Конституцията е висша форма на обществен договор и като такава би трябвало да изисква огромно обществено съгласие, посочи Нинова. В случая нямаме и наченки на обществено съгласие, констатира Нинова и добави, че има над 50 отрицателни становища от всички професионални гилдии, от неправителствени организации, международни организации, Венецианската комисия и нито едно позитивно. Тази Конституция не представлява обществен договор, каза Нинова и добави, че тя ще взриви съществуващия обществен договор в настоящата Конституция. Оценките за тези предложения са от противоконституционни до предателство на националния суверенитет, цитирам учени, конституционалисти и професионалисти. Голямата цел на тези промени беше реформата в съдебната система, отбеляза Нинова и изтъкна, че всички, които работят в съдебната система, казват, че тези промени са недомислени, противоконституционни и че ще създадат повече проблеми, отколкото ще решат. По същество промените представляват политическо овладяване на прокуратурата, подчиняване на прокуратурата на политическата воля на мнозинството, разсипване на прокуратурата, цитати, казани от прокурори чрез тази уж децентрализация – това не е съдебна реформа за по-добро. Ще довършите окончателно мечтата за справедливост, която има всеки български гражданин по отношение на правораздаването. Двойното гражданство за народни представители, а оттам и за други висши длъжности в държавата, представлява отказ от национален суверенитет, посочи Нинова. Лидерът на левицата отбеля, че между първо и второ четене са влошили качеството на текстовете, които се гледат.
Христо Иванов от ПП-ДБ отговори, че ако се говори за взрив, той вече е настъпил при това положение в прокуратурата. За съжаление, конституционното статукво в съдебната власт е източник през тези 30 години на постоянни сътресения, каза Иванов и припомни, че първата стратегия за реформа в правосъдието е писана 1996 г. от министър на правосъдието на БСП – Младен Червеняков. По думите му тази стратегия идентифицира проблемите в Прокуратурата и поставя въпроса за нейното изваждане от съдебната власт.
Иванов каза още, че се злоупотребява с аргумента, че този парламент не можел да променя Конституцията. Ако продължаваме да делегитимираме парламента, смятаме ли, че ще има по-легитимен, който да променя Конституцията. Това е много опасен аргумент и вие от гледна точка на вашето позициониране като системна партия, много добре разбирате това и призивът ми е да не злоупотребявате с него.
Източник: Новини бг
Последвайте ни и в Телеграм