Бъдещата КПКОНПИ ще разследва всички видни политически личности и ще отваря стари случаи, за които още не е изтекла давността. Това стана ясно от интервю на Лена Бориславова, депутат от Продължаваме Промяната. Един от лидерите на формацията и евентуален нов премиер Кирил Петков вече обяви, че първото, което ще направи бъдещата управленска коалиция, е именно да промени закона за КПКОНПИ, да превърне комисията в агенция, да й даде дори разследващи функции и да смени нейния председател Сотир Цацаров.
Сега Бориславова обяви, че промените ще са факт до 3 месеца от започването на работата на сегашния парламент и това ще бъде записано в коалиционната програма.
„Всички механизми на държавата, които трябва да гарантират добър живот за гражданите, са толкова дълбоко проядени, имаме нужда от много широка програма и мерки. Стремим се да постигнем ефективна Антикорупционна комисия, която да разследва всички видни политически личности. Ако пристъпят принципите за законност на правовата държава, ще бъдат разследвани, независимо от коя партия са излъчени“, обяви тя.
Бориславова разясни и, че в коалиционното споразумение има сегмент, очертаващ законодателната политика като срокове, в които определени законопроекти трябва да бъдат внесени. Един такъв е за реформата на КПКОНПИ. Срокът, който сме определили, е три месеца от началото на НС”, обясни тя.
На въпрос дали новата КПКОНПИ ще вади стари чекмеджета и стари случаи, за които има съмнение, че са заметени от новата КПКОНПИ, депутатът от ПП отговори: „Доколкото не е изтекла давност за проверка на такива случаи, то те би трябвало да бъдат разследвани“.
Попитана за решението на ПП да запази служебния министър на вътрешните работи Бойко Рашков на този пост и в редовното правителство, тя заяви: „Ние ще разчитаме на множество механизми – всички, които са възможни с мнозинството в Народното събрание и в изпълнителната власт, за да има нулева толерантност към корупцията и да прекратим порочните практики, на които сме свидетели през последните години“. Бориславова заяви, че дейността на Рашков като вътрешен министър няма да е единственият начин за борба с корупцията, който залагат бъдещите управляващи.
По отношение на главния прокурор Иван Гешев от думите ѝ стана ясно, че едно от първите действия, които ще предприемат новите управляващи, е да отправят обща декларация, с която да го призоват да подаде оставка.„Използваме целия спектър, цялата палитра от законодателни възможности, с които разполагаме. Една от тях е отправяне на политическа декларация за подаване на оставка. Другото, за което и в момента тече подготовка, е това, за което говори служебният министър на правосъдието – че има достатъчно основания, включително за повдигане на обвинение на главния прокурор. Това минава през Висшия съдебен съвет и инспектората към него“, каза депутатката от най-голямата парламентарна група.
От думите ѝ стана ясно, че още следващата седмица очаква да бъде сформирана комисия, която да започне работа по избор на нов състав на ИВСС, чийто мандат изтече от повече от година и половина.
„За ВСС предлагаме, вече има готов законопроект, които беше внесен в предишното Народно събрание, промяна от постоянно действащ във временно действащ орган, което да е основание за нов състав. Ние ще натоварим членовете на ВСС и с нови изисквания – наистина вече да имат моралните и професионалните качества, така че успешно да се справят с корупцията в съдебната система“, каза Лена Бориславова.
СЕГА
Последвайте ни и в Телеграм