Временно спрях всичко, докато не ми се даде пълна картина за състоянието, което поемам като отговорност
„Днес бях в парламента, бях и в Министерски съвет при премиера и ние смятаме, че трябва да има мораториум. Имам предвид не само БСП, но и коалиционните партньори, но не така, както го направиха ГЕРБ. Те предложиха дата 1 януари 2021 г. – няма как да наложиш мораториум със задна дата. Мораториумът би трябвало да е от 16 декември нататък и ние сме “за“ това.“ Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова в ефира на БТВ.
В предаването “Лице в лице“ тя обясни, че не разбира създалата се истерия в парламента, тъй като това е вече утвърдена европейска практика: „В предизборната кампания много пъти съм говорила и давала примери – в Испания наложиха таван на цените на природния газ през ноември 2021 г. за 3 месеца. Румъния наложи таван на цените за електричество и газа, на 15 септември таван на цените на електричество наложиха в Унгария. Това са 3 европейски държави, които вече са го направили, за да защитят народите си“, поясни Нинова, която бе категорична, че мораториум ще има, но той не трябва да е със задна дата.
Нинова не споделя мнението, че по този начин ще фалират всички частни дружества, които пренасят електроенергия, а поставя на първо място грижата за семействата и домакинствата: „Наистина е абсолютно непосилно за някои от тях да поемат още 11% увеличение на цените на тока. Това ще доведе и до още по-голямо увеличение на всички други цени. Ръстът на доходите не може да стигне тази инфлация и това увеличение“, каза още тя.
Лидерът на левицата обясни защо днес са предложили създаването на такава комисия: „Тази временна комисия в парламента да даде предложения за решения. След като мине мораториума какво трябва да променим в Закона за енергетиката така, че да не пострадат и ЕРП-та, и частни дружества, и индустрията, и икономиката. Какво трябва да се промени в правилниците, наредбите, по които работи КЕВР, защото и там има много какво да се променя. Методиката за определянето на цените.“ По думите й целта на тази комисия е компетентно и експертно да каже на народните представители, ако искат след мораториума да се погрижат за хората и икономиката какво трябва да променят. „ГЕРБ направиха някакъв саботаж на цялата идея, дискусията вътре се обезличи“, допълни Нинова като по думите й датата може да бъде променена още от утре. Като министър на икономиката и индустрията тя заяви, че в близките 3 месеца няма да има увеличение на цената на тока.
Корнелия Нинова обясни, че Министерството на икономиката и индустрията е огромно, с много отговорности и в различни посоки в икономическите дейности: „Да започна с ДКК, в която са държавните дружества. Целият военнопромишлен комплекс – производството, търговия и контрол на търговия с оръжия, стоки с двойна употреба, прекурсори. Агенцията за малки и средни предприятия, които са гръбнакът на българската икономика, Комисия за защита на потребителите и Комисия за защита на конкуренцията. Външноикономическата сфера – външната икономика и външната търговия, където са Световната търговска организация, други международни икономически организации, над 60 търговски представителства в чужбина, стокови борси и тържища в цялата страна, пазарите в цялата страна. Индустриалните зони на България, Българската агенция по експортно застраховане, която трябва да подпомогне политиката ни за увеличаване на експорта, различни дирекции по лиценцзионни и регистрационни режими“, посочи Нинова.
По думите й има и други второстепенни разпоредители като Държавната агенция по метрология и техническия надзор – това е агенцията, която проверява всички уреди, в министерството са и язовирите, извън тези в енергетиката. Тя обясни, че това е всичко, за което преди е отговарял министърът на икономиката, с изключение на ББР, Агенцията по инвестиции и Програма “Конкурентноспособност“, които сега ще минат към министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер.
Корнелия Нинова определи темата с ДКК като много отговорна, затова е възложила и цялостен преглед. „Днес спрях всички конкурси, които текат в момента за назначаване на нови бордове. Те бяха почти на финала, например за ново ръководство на „ВМЗ“ Сопот, в „КИНТЕКС“ тече също конкурс. Временно спрях всичко, докато не ми се даде пълна картина за състоянието, което поемам като отговорнст. Искам да знам откъде тръгваме“, обясни тя като допълни, че всичко, което се открие, ще бъде изнесено публично. Относно скандала с уволненията, незаконните договори в ДКК Нинова обясни, че в момента текат проверки от компетентните органи, включително и КПКОНПИ.
„Имам желанието всяка седмица да давам пресконференция и да изнасям публично фактите от седмицата, какво се е случило, какво сме свършили и какво не“, посочи Корнелия Нинова.
„Очевидно е, че без БСП не можеше да се състави правителство на промяната. Изключително сериозно се отнесоха коалиционните партньори към преговорите с нас. В много висока степен залегна в общата програмата програмата на БСП. За нас това е измерителя – политиките, дали в това правителство ще можем да си изпълняваме политиките, които сме обещали на хората“, категорична бе лидерът на БСП.
„Ние сме съгласни да се вдигне максималния осигурителен праг и тази мярка фигурира в нашите програми и предизборни, и идеологически. Това не е ново за нас, през годините сме понасяли загуби от тази мярка, включително при гласуване на избори не са ни подкрепяли, но ние сме я заложили в нашата програма от 5-6 години“, заяви Нинова.
Тя обясни, че в споразумението не са правили отстъпки, а част от социалните мерките на левицата са разположени от юли 2022 г. нататък. „Ние много искахме всичко да е от 1 януари, но тъй като нямаме бюджет, ще го приемем в края на януари. с колегите от “Продължаваме промяната“ се разбрахме, че през юли ще има актуализация на бюджета“, каза Корнелия Нинова. Тя даде пример с решението за безплатни учебници, което е политика и победа за БСП, но това ще се заложи през юли, тъй като учебната година започва от септември. Тя уточни, че отпадането на таксите за детски градини и ясли ще стане от януари 2022 г.
„Много сериозни разговори имахме за пенсиите, защото възрастните хора са едни от най-уязвимите и с най-ниски доходи. Направихме възможното сега – от 1 януари да има преизчисляване на пенсиите с нов коефициент – една година да се отчита за 1.35 вместо за 1.2 и да има допълнителна добавка, така наречената ковидна добавка. И заедно това увеличение на пенсиите и добавката да доведат до това от 1 януари пенсионерите да не получават по-малко от това, което са получавали до края на тази година“, обясни Корнелия Нинова.
„Най-важното, което се постигна в тези разговори – от 1 януари няма да има нито един пенсионер, който да живее под прага на бедност. 803 000 души през юли тази година живеят под прага на бедност“, каза още Нинова като допълни, че от 1 юли нататък ще се мисли за онзи модел за преизчисляване на пенсиите, който ще доведе до справедливото увеличение, за което от БСП настояват от години.
Относно искането болниците да не са търговски дружества тя обясни, че на първия етап от разговорите “Демократична България“ са се обявили много твърдо против това. „В резултат на убеждаване и разговори стигнахме до общо решение – да, трябва да променим статута на болниците и да не се прави търговия със здравето. В момента готвим екипите, които ще решат как това ще стане, за да не остане само един лозунг. В споразумението също е записано, че държавните болници минават към Министерство на здравеопазването, което също е добра стъпка“, обясни Корнелия Нинова.
В образованието партиите са постигнали съгласие в един клас да има най-много два учебника.
В позицията на “БСП за България“ относно Република Северна Македония няма никаква промяна, категорична бе Нинова. „Категорично трябва да се спази договорът, ратифициран от Народното събрание, да се уважава декларацията, приета от Народното събрание на България, да се изпълняват условията по този договор, да се зачита историята, националният интерес на България“, заяви тя.
По думите на Нинова тази позиция не се променя и от българското правителство, а предложението на Кирил Петкове е тя да се надгражда с нови разговори за развитие на икономиката, транспортни коридори, култура.
„Аз съм подала оставка и януари месец конгресът трябва да я констатира, както и да насрочи пряк избор за председател“, припомни Корнелия Нинова като допълни: „По нашите правила и устав това ще се състои най-вероятно през март. Обмислям и не изключвам варианта да се кандидатирам. При нас изборът е пряк, от всички членове на партията, нека всички, които искаме да се явим, и каквото решат членовете“, заключи Нинова.
Линк към официалния сайт на БСП:
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram