БСП започна днес консултации за излъчване на правителство. Вчера от партията декларираха, че ще разчитат на партньорите от четворната коалиция в началото на това управление.
Днес на първите разговори беше поставена и първата червена линия – ПП са поставили като условие за участие в бъдещо коалиционно управление приемането на закона за КПКОНПИ и избора на Бойко Рашков за шеф на антикорупционната комисия. Такова мнозинство в този парламент обаче няма. От ИТН имат сериозни критики за внесения проект на закон, те са против и избора на Рашков. Същото се отнася за ГЕРБ и ДПС.
Нинова не скри, че коалиционните им партньори, от които очакват най-много диалогичнъст и консенсус, са ги поставили пред изпитание.
„Колегите от ПП поставиха едно искане – мандатът да бъде държан толкова дълго, за да бъде прието антикорупционното законодателство – законът за КПКОНПИ и да бъде избран Бойко Рашков за председател.
На първите разговори ще изслушаме всички искания на партньорите. После ще има втори кръг от разговори“, каза лидерът на левицата Корнелия Нинова след срещата с „Продължаваме промяната“.
Запитана за Бойко Рашков, тя отговори: Обществото трябва да даде оценка за неговата работа. Всеки може да дава субективни преценки и мнения, но в крайна сметка обществото определя.
Първата задача с ПП е постигната. Потвърдихме програмата – управленска и законодателна, която съставихме преди 2 седмици заедно.
Не сме коментирали структура и персонален състав на Министерския съвет, докато не минат разговорите с ИТН и ДБ, след това ще има втори кръг, след като се убедим, че има мнозинство по управленската и по законодателната програма, обясни Нинова.
Обърнахме се към ПП да дадат кандидат за премиер. Поеха ангажимента да мислят по този въпрос и да го дадат на вторите разговори – едва, след като се уверят, че сме осигурили мнозинство за програмата, обясни Нинова.
Няма да се говори за структура и правителство, преди да са сигурни 121 гласа в парламента за програмата и за политики, категорична бе Нинова. И изброи колко много важни и полезни за хората неща са разписани в програмата. Тя ще бъде оставена отворена за предложения на ИТН.
„Уважаваме Петков за това, че направи крачка назад и се отказа да премиерския пост в името на това да има правителство”, коментира още Нинова.
Запитана колко време ще отнеме това и дали ще се спази препоръчителния 7-дневен срок, Нинова отново обясни, че в конституцията няма разписан срок – 7 или 14 дни. Ако бързо постигнем съгласие по програмата, можем бързо да преминем на втория етап. Ако не – ще продължим разговорите, допълни Нинова.
Ще преговаряме спокойно и аргументирано. Търсим мнозинство, което да е твърдо срещу сегашния модел на управление и което да подкрепя съдебната реформа, част от която е и КПКОНПИ. Ако подкрепят – подкрепят. Ако не – отиваме на избори. Но искаме да положим усилия да съставим кабинет и да има работещ парламент. Идва зимата – представете си, че трябва да наложим таван на цените, а това не може да стане без парламент.
Целта ни е да има сигурност и спокойствие в държавата, допълни соцлидерката. Полагаме усилия, водим колегиален разговор с всички. Ако се получи – получи, ако не – отиваме на избори, повтори тя.
Не сме поставяли условия, тъй като този разговор беше проведен по време на приемането на програмата и в нея е записано, че ще положим усилия за възстановяване отношенията с Руската федерация по дипломатически път и да не допускаме да се скъсват отношенията между двете страни, обясни Нинова.
Тя допълни също, че в програмата е записано, че България ще търси разговори с всички възможни доставчици на газ, което включвало и „Газпром“. Този въпрос за нас е затворен, той е разписан в програмата и решен, категорична бе соцлидерката.
Първи за среща социалистите поканиха „Продължаваме промяната“ – най-голямата политическа сила в този парламент, от които очакват и номинацията за премиер.
Епицентър.БГ
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram