Получихме третия мандат. Даваме си сметка каква отговорност тежи върху нас. Декларираме категорично желание да опитаме да направим правителство, защото знаем какво ни чака през следващите месеци.
Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова в началото на преговорите с представители на „Има такъв народ“ за съставяне на правителство в рамките на третия проучвателен мандат.
Нинова помоли ИТН за три неща.
„Първо, да кажете вашата позиция за това бихте ли искали да направим правителство.
Второ, искаме то да стъпи върху програмата, която е отворена за предложения от ИТН. След като не сте участвали в съставянето й, абсолютно логично е да изразите мнение. Изпратили сме ви я предварително“, каза Нинова. „
И трето, нека днес да не разговаряме за структура и персонален състав на МС.
„Благодаря ви, че не тръгнахте да обикаляте депутатите ни един по един и да им обяснявате колко са важни и свободни”, каза с шеговит тон Тошко Йорданов, удряйки по този начин действията на Кирил Петков в първия проучвателен мандат, когато притискаше депутати от ИТН да подкрепят кабинет на ПП.
„Според нас е най-добре да се направи правителство с четирите партии, които бяхме досега. Що се отнася до програмата, тя до голяма степен покрива коалиционното споразумение, което сключихме преди. Прочетохме я и идваме с готови предложения. Готови сме за конструктивен диалог”, каза още Йорданов.
„Ще направим всичко възможно за реформа на съдебната система и антикорупционното законодателство“, декларира Ива Митева от „Има такъв народ“ в началото на консултациите с БСП.
Ива Митева декларира готовност за съдебна реформа, но поне пред медиите не влезе в подробности дали ИТН ще подкрепи закона за КПКОНПИ във вида, внесен от ПП, след като преди го е критикувала неведнъж и то остро. Не стана ясно също и дали ИТН ще промени позицията си срещу кандидатурата на Бойко Рашков за шеф на антикорупционната комисия. Досега хората на Слави бяха върли противници на Рашков за шеф на КПКОНПИ.
„Избори в момента не са необходими, те няма да доведат до по-добри резултати, а само ще задълбочат кризата и ще доведат до нови избори“, обясни Митева. И призова отговорните политици да загърбят егото си.
След срещата БСП и ПП препотвърдиха изработената вече програма и обявиха, че името на премиера ще стане ясно, ако се осигури мнозинство за политиките в нея. От БСП смятат, че кандидатът за министър-председател трябва да бъде посочен от ПП – най-голямата политическа сила в парламента.
„Разговаряхме с ПП да оставим програмата отворена за предложения от ИТН, тъй като те не участваха в разговорите, когато я приехме“, съобщи лидерът на левицата Корнелия Нинова.
Тя посочи, че първата среща е минала добре, но не са водени разговори за персонален състав и структура на Министерския съвет, докато не минат консултациите с ИТН и ДБ. След това ще имаме втори кръг разговори, след като се уверим, че имаме мнозинство по управленската и законодателната програма, допълни Нинова.
„Колегите от „Продължаваме Промяната“ поставиха едно искане – по време на преговорите мандатът да бъде държан толкова, колкото е необходимо, за да бъде прието антикорупционното законодателство, законът за Кoмисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) и да бъде избран Бойко Рашков за председател“, информира лидерът на БСП. Тя увери, че на първите разговори ще бъдат изслушани исканията на всички партньори и след това ще се търси съгласие по останалите въпроси.
Попитана как ще разговарят с ИТН, които имаха забележки по закона за КПКОНПИ, лидерът на БСП отговори, че ще преговарят спокойно и аргументирано. Търсим мнозинство, което да е твърдо срещу досегашния модел на управление, което да подкрепя съдебна реформа, а тя минава и през промяна в КПКОНПИ, посочи Нинова. Ще казваме тези аргументи, ще вадим случаи на модела на управление на ГЕРБ, ако подкрепят – подкрепят, ако не, няма да имаме мнозинство и ще отидем на избори, коментира тя.
Вчера председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански от ИТН коментира, че са „за“ антикорупционният закон да се приеме. Нека да видим нормите какви ще бъдат, как ще бъдат разписани точно и оттам нататък ще реагираме, посочи той. Каримански каза, че в парламентарната група на ИТН не са обсъждали кандидатурата на Бойко Рашков, но според него по-важно е какъв закон ще се приеме.
Относно изразените преди време от ИТН възражения към законопроекта за КПКОНПИ, Каримански коментира, че „не толкова разминавания, уточнявания има“. Според него в хода на дискусиите и между първо и второ гласуване всичко това може да бъде доизработено.
„Мисля, че ще се случи третият мандат или поне аз бих искал да се случи“, коментира Каримански. Той потвърди, че от ИТН са готови със своите предложения по управленската програма на нов кабинет и са обсъдили една голяма част от тях. Това, което видяхме или което ни беше предоставено, се припокрива с коалиционното споразумение, с това, което и ние отстояваме, каза още депутатът от ИТН.
Относно заявката на ИТН за кабинет без лидерите на ПП Кирил Петков и Асен Василев, Каримански коментира, че е по-важно да се видят програмата и политиките, които ще бъдат разписани. Основното преди програмата е да намерим обща комуникационна стратегия и план на работа, добави той.
Осигуряването на мнозинство в парламента за антикорупционна реформа бе условието, което поставиха на БСП от „Продължаваме Промяната“ на първия разговор в понеделник. Предстои среща и с „Демократична България“.
Социалистите започнаха консултации за кабинет, след като получиха третия мандат от президента Румен Радев.
Първата среща вчера беше с най-голямата парламентарна група – на „Продължаваме промяната“. Структура и състав на бъдещ кабинет не са обсъждани. Ако бъде постигнато съгласие и бъде намерено необходимото мнозинство, от най-голямата политическа сила ще номинират премиер./Епицентър
Последвайте ни и в Телеграм