Внесените промени на Закона за концесиите будят сериозна тревога за сигурността на държавата ни, смята бригаден генерал от запаса Кольо Милев, народен представител, член на Комисията по отбрана и на Съюза на офицерите и сержаните от запаса и резерва.
– Г-н генерал, законодателят е на път да въведе и концесия в областта на отбраната и сигурността? Как приемате този опит, като човек, който е служил десетки години във Въоръжените сили и като командир е носил отговорност за повереното му въоръжение, имоти и имущество?
– Да, в парламента е внесен такъв законопроект от правителството, който цели да промени Закона за концесиите. Точно този проблем създава не само притеснение, но и тревога, от гледна точка на отбраната и изобщо на защитата на националната ни сигурност.
– За какво по-конкретно става въпрос?
– Ако се приеме, законът ще даде право да се прилага концесия и в областите на отбраната и сигурността. Визирани са следните дейности: „доставка на оборудване, което е специално проектирано или адаптирано за военни цели и е предназначено за използване като оръжие, боеприпаси или материал с военно предназначение, включително на части, компоненти и/или монтажни елементи за такова оборудване, наричано по-нататък „военно оборудване“; доставка на чувствително оборудване, включително на части, компоненти и/или монтажни елементи за такова оборудване; строителство и услуги, пряко свързани с оборудване за всеки и всички елементи от жизнения цикъл на оборудването, който включва възможните последващи стадии, като научноизследователски и развоен, промишлена разработка, производство, поправка, модернизация, изменение, поддръжка, логистика, обучение, изпитване, извеждане от употреба и обезвреждане; строителство и услуги за специфични военни цели или за чувствително строителство или за чувствителни услуги“. Нека хората сами да преценят сериозността на проблема, който поставяме и тези предложения не са ли абсурдни.
– В какво се състои абсурдността на едно такова изменение на закона?
– Питам, например, как точно ще се концесионират оръжие, боеприпаси и военно оборудване. Това не звучи ли абсурдно? Доставките на техника, оръжие, боеприпаси и друго военно оборудване са регламентирани в Закона за обществените поръчки. Не възниква ли въпросът, че с тези промени ще се заобиколи този закон? Знае се, че концесия означава право на експлоатация върху обект от обществен интерес, предоставен от концедент на търговец – концесионер, срещу задължението на концесионера да изгради и/или управлява и поддържа обекта на концесията на свой риск. Концесията се предоставя въз основа на дългосрочен писмен договор с определен материален интерес, сключен между концедента и концесионера и според предмета си може да бъде: концесия за строителство, за услуги и за добив. Може ли някой да обясни как оръжие и боеприпаси, военна техника и специални средства ще се използват от армията и специалните служби от концидента? Оръжията и боеприпасите са индивидуални средства и именно в това се състои противоречието между предложените промени и реалността. Не отиваме ли на пълен абсурд, т.е. с тези промени да се даде на концесия отбраната на страната и нейната сигурност? Нима това е допустимо от гледна точка на интересите на държавата?
– Все пак няма ли нещо полезно в предложението?
– Не, дори отдаването на концесия на строителството и на имоти също не е приемливо. Ще дам един пример. Министерството на отбраната сключва договор за концесия – строеж на военно летище със съответното оборудване. Как ще бъде реализирано това частно-публично партньорство, съгласно Закона за концесиите? Вариант едно – някой частен инвеститор да го построи и да го ползва съвместно с Министерството на отбраната. Това съвместимо ли е с със сигурността, със закона за защита на класифицираната информация? Този частен инвеститор ще знае не само броя и вида на базираната военна летателна техника, но и всичко свързано с нея, подготовка, обучение, ремонти и т. н. Вариант две – някой частен инвеститор строи военно летище, но не може да го ползва, тъй като различните закони имат изисквания, на които той не може да отговори. И кой ще сключи концесионен договор за това? Има предложени промени, които не налагат даване на концесия, защото тези дейности могат да се изпълняват по силата на сега действащи нормативни документи.
– Вносителите, обаче се мотивират с изчистване на някои неясноти в Закона за концесиите.
– Не знам за какви неясноти става дума. Част от това, което се забранява и е свързано с отбраната и сигурността и е част от приложение 4 на действащия закон с проектопромените вече се разрешава. Мотивите, които обясняват, че това се прави с цел да се изчисти убеждението, че този закон може да се прилага и в области на отбраната и сигурността, са само блъф. Хора, които искрено мислят за отбраната и сигурността, не биха подкрепили такива промени.
Спиридон Спиридонов
otbrana.com
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram