Народното събрание – за пети път повторението е майка на тупика

Ds olil

За пети пореден път народните представители от 51-то Народно събрание се събраха, за да направят опит да си изберат председател на парламента и така да могат да завършат цикъла на първото заседание. Часовникът в пленарна зала остава спрян от 11 ноември насам.

Началото обаче бе отново белязано от фалстарт с повтарянето както на номинациите, така и на заявките.

Теменужка Петкова издигна за пети пореден път номинацията на Рая Назарян с призива да се спре с правенето на експерименти. Петкова намери за нужно да открои отново професионалния път на Назарян, като подчерта, че ГЕРБ са получили правото на председател на Народното събрание като първата политическа сила в това, а и не само в това Народно събрание. Така легитимността на техния представител произтича пряко от народната воля, прокара тезата на ГЕРБ Теменужка Петкова.

От страна на БСП-Обединена левица също издигнаха номинацията на доц. Наталия Киселова. Раздвижване в досегашните позиции обаче внесе в Борислав Гуцанов, който обяви от парламентарната трибуна инициатива на БСП с писмо до парламентарните групи на ПП-ДБ, Възраждане, АПС, ИТН и МЕЧ за разговори така че да се намери изход от ситуацията. Избирането на Силви Кирилов означава, според Гуцанов, че вече директно се отива на предсрочни избори. Възможностите са съставяне на мнозинство и търсене на път за редовно правителство не са изчерпани, убеден е Борислав Гуцанов.

От „Възраждане“ отново издигнаха Петър Петров за председател на парламента.

Тошко Йорданов препотвърди идеята за избиране на Силви Кирилов като най-възрастния народен представител. Той разкритикува изявлението от преди минути на Борислав Гуцанов, което заедно с действията им с въпросното писмо само размиват и отлагат възможностите за разрешаване на кризата. Тошко Йорданов разкритикува и позицията на депутатите от ДБ, които предишния път гласуваха „въздържал се“ за предложението им за Силви Кирилов и с тези гласове са блокирали реалното отпушване на работата на Народното събрание. 

Тошко Йорданов се обърна и към ДБ с въпрос: Осъзнавате ли, че декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски няма да се случат нещата. Вместо да правите санитарен кордон, отваряте огромна порта в него и няма да се случи, каза Йорданов, извивайки ръцете на ДБ, че ако не подкрепят Силви Кирилов и ИТН няма да подкрепят санитарния кордон.

Очаквано номинации за председател на парламента не направиха от ПП-ДБ, които оттеглиха кандидата си Андрей Цеков още миналия път, от ДПС-Ново начало, Алианс за права и свободи и МЕЧ, които до този момент не са издигали кандидат.

След това се разрази дебат по обичайния вече сценарий – размяна на реплики между ПП-ДБ от една страна и най-активните в зала „Възраждане“. Изказвания от страна на най-голямата парламентарна ГЕРБ-СДС нямаше и този път, както и от ДПС-Ново начало, а и от Алианса за права и свободи.

Тошко Йорданов препотвърди позицията на ИТН за Силви Кирилов. Групите на ПП-ДБ, „Възраждане“, АПС и МЕЧ да проявяват отговорност и надскочат собствените си партийни цели. Ако се стигне до балотаж между Силви Кирилов и когото и да било друг, Тошко Йордано се надява БСП-Обединена левица и ДБ да подкрепят Кирилов освен изброените ПП, „Възраждане“, АПС и МЕЧ.

Според Йорданов БСП разводняват процеса по избор на председател на парламента и отхвърли твърденията, че ако се избере Силви Кирилов, той да е служебен министър-председател. Тошко Йорданов се обърна и към ДБ с въпрос: Осъзнавате ли, че декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски няма да се случат. Вместо да правите санитарен кордон, отваряте огромна порта в него и няма да се случи, каза Йорданов, извивайки ръцете на ДБ, че ако не подкрепят Силви Кирилов и ИТН няма да подкрепят санитарния кордон.

Депутатът от ПП-ДБ Надежда Йорданова призова всички да оттеглят номинациите си за председател на парламента и да се избере временно най-възрастния народен представител, с което да се отпуши работата на законодателния орган. Йорданова отсече, че ПП-ДБ ще подкрепят мнозинство, което ще освободи България от проказата на корупцията. „България цикли, защото ние не можем да решим простичкия проблем, че институциите трябва да действат без натиск и в обществена полза, а не по волята на един човек“, призова тя.

Надежда Йорданова настоя за избор на нов ВСС, който да не е парцелиран на партийни квоти, без квота „Пеевски“, да се спре избора на Борислав Сарафов като единствен кандидат за нов главен прокурор, антикорупционна комисия, която да освободи висшите етажи на властта от корупционно влияние и прояви и публичните ресурси да не бъдат достъпни за лица, санкционирани по „Магнитски“. Йорданова открои блокажа на Народното събрание, който се дължи на неспособността на първата политическа сила да започнат разговори, но тя продължава да вярва, че всичко това може да се случи, като препрати топката в полето на ГЕРБ да заявят ясна позиция по исканията на ПП-ДБ.

Павела Митова от ИТН и Искра Михайлова от „Възраждане“ отговориха на Йорданов за исканията на ПП-ДБ. „Вие се молите на първата политическа сила да създаде мнозинство, което да работи по всичките поставени въпроси. Или се молите на ГЕРБ да създаде мнозинство, подкрепете Рая Назарян. Ако искате мнозинство извън ГЕРБ и ДПС подкрепете Силви Кирилов. Какво ни разигравате само?“, ядоса се Митова.

Искра Михайлова пък установи, че ПП-ДБ са в изолация и в санитарен кордон с Делян Пеевски и 17 човека си въобразяват, че може да разиграват цяла една държава.

Надежда Йорданова отговори на всички критики от ИТН и „Възраждане“, като заяви, че ако се оттеглят всички кандидатури и се постигне консенсус около временен председател, не се говори за политически мнозинства, а за нормален политически процес. Корупцията не се бори с декларации, а с приети законопроекти, за които няма мнозинство – това е тревогата на ПП-ДБ, каза Йорданова. Такава теза – за различния път на търсенето на изход от тупика с временен председател на НС и търсенето на мнозинство – защити по-късно и депутатът Явор Божанков, но бе нападнат с лични аргументи и обиди от Радостин Василев от МЕЧ, Възраждане и ИТН.

Станислав Балабанов от ИТН запита ДБ и БСП дали не ги е срам от позициите си и чрез решенията да оставят Народното събрание без председател. На картата е заложена България, като от едната страна стоят купен и корпоративен вот, а от другата страна има конкретна програма за изпълнение, която може да започне веднага, аргументира се Балабанов. И се закани, че ако и днес няма избран председател – депутатите отново ще се събират и в понеделник, и във вторник.

Балабанов се заяде с БСП-Обединена левица, като уточни, че само той не ги наричал Ново начало. Има ли здрав разум в БСП да помислят разумно – да стартира законодателството или да се върнат процесите назад, запита той.

Отговорът на БСП не закъсня. Атанас Атанасов от левите атакува ИТН с думите, че са развалили алтернативното мнозинство на четворната коалиция в правителството на Кирил Петков. Доц. Наталия Киселова ли е Новото начало, запита Атанасов. И призова да се свали градуса на напрежението, за да се промени статуквото. Той обвини ИТН, че разиграват театър в парламента, а и това им се отдава. Той запита ИТН за какво са в парламента – да се забавляват, да правят шоу или да осигурят по-добър живот на хората.

И Божидар Божанов от ДБ отговори на обвинението спрямо градската десница. Той заяви, че ДБ не искат да кажат на избирателите си, че ще има нови избори. Притеснението на ДБ е, че имат нужда от гаранции, че програмата им няма да остане само на ниво декларации, а подкрепена и от другите групи, за да може корупционните практики на Делян Пеевски да бъде прекратена.

Явор Божанов от ДБ пък не знае, ако гласува за Силви Кирилов, каква ще е неговата позиция спрямо ДПС-Ново начало и ГЕРБ. „Ако стане премиер, не знаем какви позиции ще изрази дори и външнополитически“, каза още Божанков, според когото ако се гласува за Кирилов ще се легитимира „Възраждане“. Един такъв сюжет обслужва ГЕРБ и ДПС, легитимирайки ги чрез „Възраждане“, посочи още той. Явор Божанков бе категоричен, че ще гласува против Силви Кирилов и запита колегите си в каква държава искат да се събудят на 1 януари 2025 г. – в държава с демократично или еднолично управление?

Източник: Нюз бг

Последвайте ни и в Телеграм