Националната агенция за приходите смекчи процедурите си за запечатване на търговски обекти, в които се установява нарушаване на данъчното законодателство. До тази мярка ще се стига едва след изследване на цялостното данъчно поведение на търговеца и ще се прилага само, ако се докаже недобросъвестност от негова страна.
От приходната агенция съобщиха още, че липсата на реквизити във фискалните бонове и несъхраняването в търговските обекти на паспорт на касовите вече няма да са повод данъчни служители да тръгнат към затваряне на магазина или заведението. Проблеми с връзката на фискалното устройство със сървъра на НАП при предаване на данни за продажбите също няма да води до автоматично прилагане на мярката.
Запечатването на търговски обекти за период до 1 месец бе въведено като наказателна мярка преди три-четири години срещу търговци, които не издават касови бележки или апартатите им не са свързани с НАП. Тогава от приходната агенция обясняваха, че това е най-респектиращата нарушителите мярка, защото лишава търговеца от обороти за дълъг период от време. Много от актовете на НАП за предварително изпълнение на мярката обаче се отменят от съда заради недостатъчна аргументация. Сдруженията на ресторантьорите, които са основните потърпевши, на няколко пъти призоваваха НАП да премахне запечатването на търговските обекти.
Сега ръководството на НАП е издало специални указания към своите инспектори. В тях се съдържат конкретни критерии, които да се имат предвид при преценката за т.нар. предварително изпълнение на запечатването на обекти и определяне на продължителността му. Сред тях са тежестта и евентуална повторност на извършеното нарушение, тип и големина на търговския обект, установена значителна разлика в касовата наличност и др.
Освен това, в акта, постановяващ разпореждане за запечатване на обекта, трябва да са изложени съответните мотиви за всеки конкретен случай. До незабавно запечатване ще се стига, ако отлагането води до липса на въздействие на мярката, например при сезонна дейност, временна дейност (панаир, изложба, концерт) или при липса на фискално устройство в обекта. Основният довод за това е, че при предварително изпълнение следва да се търси баланс между държавния интерес и интереса на лицето, т.е. извършването на нарушения не следва да ощетява фискалната политика, но и мерките, които взима държавата, не следва във всеки случай да водят до спиране работата на проверяваното лице, обясниха от НАП.
Промяната на указанието е в резултат на обществен дебат с участието на експертите на НАП и най-големите браншови организации в страната.
СЕГА
Последвайте ни и в Телеграм