Напрежение пред Народния театър, заради постановка, определяна като антибългарска

Ds olil

Протест и напрежение пред Народния театър „Иван Вазов“. Недоволни нападнаха директора Васил Василев преди премиерата на постановка, режисирана от Джон Малкович. Теодор Ушев също се оказа в центъра на напрежението. „Причина за протестите не мога да ви кажа. Дезинформация? Едно непрестанно натягане на ситуацията. Кой определя, че е антибългарска пиеса? Излъчете пиесата на живо. Ние ще върнем билетите за тази пиеса на хората. Срамно е, това е национален театър. Срамно е през 2024 година да има цензура. Това не е нашата държава“, каза директорът на Народния театър. Той беше нападнат от протестиращите в опит да направи изявление. 

Тези, които щурмуваха, смятат, че текстът на пиесата е обиден за българите. Освен плакати с надпис „оставка“ и „гавра“, протестиращите са започнали петиция за сваляне на постановката.

„Надявам се тази държава да отгледа трите ми деца. Аз не се притеснявам от нищо. Притеснявам се, че тук има хора, които искам да ги защитя“, каза директорът на театъра  Васил Василев. 

Сцените на насилие продължиха и във фоайето на театъра. Там се появи бившият евродепутат Ангел Джамбазки. „Не ми хареса ситуацията, разбира се, но неговата поява беше провокация“,  посочи той. 

„Мисля да го освиркам. Запознат съм, разбира се. Не съм чел, но съм запознат с гаврите, как е представен българския войник – като хора, които не се къпят, като хора невзрачни, неугледни“, каза Георги Георгиев.

„Да ви прочета текстовете от тази пиеса, които са проблемни, и да ги сравним с текстове от „Криворазбраната цивилизация“ или от „Бай Ганьо“ . Защото това означава, че трябва да забраним Добри Войников и Алеко Константинов“, заяви министърът на културата Найден Тодоров.

Режисьорът Джон Малкович каза: „Благодаря ви за присъствието в залата. Ще изчакаме още малко, за да могат всички да влязат“. Въпреки ескалацията на напрежението, пиесата беше  поставена. 

Съюзът на българските писатели, десетки общественици и български организации в чужбина дори призоваха ръководството на Народния театър да отмени постановката. Срещу нея застанаха и известни личности като Нешка Робева и Иван Георгиев-Устата.

В основата на „Оръжията и човекът” е битката при Сливница по време на Сръбско-българската война през 1885 г. Според критиците на постановката Шоу представя българските войници като страхливи и недостойни, а българите – като хора, които се къпят веднъж в живота си и не четат. 

Ето какво гласи позиция на Народния театър, разпратена до българските медии в четвъртък: 

„Уважаеми гости, колеги и защитници на изкуствата,

Намираме се на важен кръстопът. Нашата предстояща продукция на „Оръжията и човекът“, режисирана от Джон Малкович, е обект на несправедлива и необоснована атака: безпочвени обвинения твърдят, че нашата интерпретация на класическата пиеса на Бърнард Шоу обижда българския народ. Тази кампания, водена от цензура и тревожно пренебрежение към свободата в изкуството, цели не само да осуети премиерата, но и да опетни репутацията на целия творчески екип и да поиска оставката на директора на театъра Васил Василев.

В дните преди тази важна премиера се изправихме пред вълна от заплахи и изпълнени с омраза съобщения. Групи в социалните мрежи се мобилизираха, призовавайки за публично отмъщение срещу участващите артисти, опитвайки се да разкрият лична информация, да вандализират нашите рекламни материали – билбордът пред театъра беше облепен с искания за сваляне на пиесата, депортиране на Джон Малкович и уволнение на Васил Василев.

Някои от тези групи заплашват да прекъснат премиерата и да нахлуят в театъра.

Тези действия не са изолирани – те са движени от надигащите се ултранационалистически фракции в България. Тези групи обвиняват нашето художествено творчество – изцяло художествен и въображаем проект, в прокарване на геополитически дневен ред, който обижда нашата нация и нейната армия. Техните безпочвени твърдения и акции с цел сплашване вече достигнаха до тормоз на членовете на екипа на обществени места.

Трябва да признаем сериозността на тази ситуация. В една демократична европейска държава не трябва да има толерантност към подобна цензура и сплашване. Това е решителен момент за Европа да заеме позиция и да отхвърли опасния възход на ултранационалистически движения, които се стремят да заглушат творческите гласове и да разрушат нашите културни основи.

Ние в театъра сме твърдо решени да защитаваме свободата в изкуството, но не можем да го направим сами. Спешно призоваваме нашите европейски колеги да застанат до нас, да защитят автономията в изкуството и да отстояват свободата на изразяване, за да остане гласът на творчеството силен срещу онези, които искат да го заглушат“.

нова

Последвайте ни и в Телеграм