Министър Петкова: Основните данъци няма да бъдат увеличени в Бюджет 2025

За нас е важно да няма увеличение в основните данъци – ДДС, корпоративен данък, данък върху доходите на физически лица и осигуровките. Те оказват пряко влияние или върху инфлацията, или върху икономическото развитие. Затова предлагаме мерките с най-малък негативен ефект върху страната. Това заяви финансовият министър Людмила Петкова на брифинг за Бюджет 2025.

„При анализа на приходите и разходите беше установено, че разходите по действащите политики и законодателство са с 18 млрд. повече от приходите. В тази връзка бяха набелязани мерки. Част от приходните мерки няма да бъдат внесени, например тази за увеличаване на осигуровките. Ще предложим облагане на свръхпечалбата на банките, данък върху подземните богатства, двете данъчни амнистии – едната за декларирани, но невнесени в срок данъци и осигуровки, другата – за недекларирани доходи. Обсъждаме и увеличение на акциза за тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки. Предлагаме ръстът за 2025 г. и 2026 г. да бъде взет накуп от 1 януари. По отношение на алкохола и бирата се предвижда 10-15% увеличение, което няма да окаже такова влияние върху крайната цена“, отбеляза Петкова.

Тя увери, че Законът за бюджета ще бъде в рамките на 3%. „Провеждаме срещи във връзка с набелязаните мерки. Финансовата стабилност е най-важното за служебното правителство. Бюджетът ще гарантира устойчивост“, съобщи министърът.

По думите на Петкова по отношение на разходите са коментирани няколко мерки. „Обсъждахме част от ръста на възнагражденията, заложени в законите за МВР, МО и средното образование, да бъдат отложени с 6 месеца до 1 година. След проведени консултации, решихме те да бъдат предоставени в размер и по начин, гласуван от НС. Предвиждат се също 10% политика по доходите и актуализиране на пенсиите по швейцарското правило“, обясни Людмила Петкова.

Министърът разясни, че е направен анализ на капиталовата програма. „Ще бъдат осигурени средства, за да се завършат започнатите проекти. Тя ще включва освен тези пари, също и такива за нови проекти, но вече ще бъде структурирана по три основния направления. Първо – административни разходи, свързани с необходими текущи плащания за министерствата. Второ – за IT системите, а трето – за националните стратегически проекти. Предвиждаме бюджетът да бъде обсъден следващата седмица на Тристранен съвет със социалните партньори и да бъде приет от МС докрая на следващата седмица и внесен в НС“, разкри още финансовият министър.

Освен това Петкова посочи, че в проектобюджета ще бъде включено и предложение във връзка с проекта за създаване на еднна приходна агенция.

Финансовият министър уточни, че коледната добавка към пенсиите, обявена на днешното правителствено заседание от премиера Главчев, се предвижда само за пенсионери на линията на бедност – до 526 лева. „В момента се оценява необходимият финансов ресурс, тъй като той не е предвиден и трябва да бъде осигурен чрез преструктуриране на разходи. До няколко дни ще бъдем готови, за да бъдат предоставени добавките от 100 лева навреме преди празниците. Ще бъде направена цялостна проверка, за да бъдат дадени средствата на най-нуждаещите се. Няма да има добавки за пенсионери със странични доходи – например наем или заплата на работещ пенсионер“, разкри тя.

Източник: КРОСС

Последвайте ни и в Телеграм