Месец юни тази година е бил тринадесетият пореден рекордно топъл месец в света. Юни е бил най-топлият у нас за повече от 140 години. Средната температура през месец юни в България се е увеличила с малко над 1 градус. Климатолозите отчитат, че най-съществено е затоплянето в планинските райони и в Софийския регион, където повишението на температурите е около 1,5°С.
През последните години наблюдаваме екстремни горещини и то не по отношение на максимални температури, колкото на самата продължителност на периоди с доста високи температури, каза пред Радио София климатологът Симеон Матев.
„Според първите обобщени данни за юли, месецът не е най-топлият в България, откакто имаме измервания, но е на второ място. Рекордният до момента е 2012 г., а тазгодишният е само с 0,2° по-хладен от рекордният през 2012 г.“, обясни Матев.
Той добави, че по отношение на дълъг период с горещини, юли е на първо място през тази година.
„Давам пример със Сандански, където 9 поредни дни температурата беше над 40 градуса, с най-висока стойност 42,4°. Не толкова стойностите са важни, колкото този дълъг, горещ и сух период“, посочи Симеон Матев.
Той уточни, че август традиционно е месецът в година в страната, в който има най-голямо повишение на средните температури от цялата година.
„Август се очертава да бъде по-топъл. Да, ще има захлаждания, още сега в събота, в неделя. В събота се очакват валежи в Западна България, които се надявам поне частично да облекчат положението с пожарите“, каза Симеон Матев.
БНР
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram