Три международни авторско-правни организации на европейско и международно ниво отправиха призив за защита интересите на творците в музиката, аудиовизията и други изкуства при прилагането на европейските норми в българския Закон за авторското право и сродните му права (ЗАПСП).
Днес Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори – CISAC, Европейската група на дружествата на композитори и автори – GESAC и Асоциацията на авторите в аудиовизията – SAA изпратиха нарочно писмо до вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел. В него те настояват за спешна реакция във връзка с транспонирането на последните директиви на ЕС 2019/789 и 2019/790.
Промените следва да дадат гаранции за авторите, че ще получават справедливи възнаграждения, за да осъществяват своята творческа дейност, генерирайки принос за обществото, както и че ще могат да защитават своите права колективно спрямо мощните медийни компании и технологични гиганти.
Към момента България е една от двете държави, които все още не са синхронизирали своето законодателство с това на Европейския съюз по отношение защитата правата на творците. Според международната авторско-правна общност въпреки че това забавяне пречи на авторите да се възползват от предимствата на новата европейска правна рамка, то може да се използва като стратегическа възможност за по-правилно и внимателно разглеждане на рисковете за творците, като същевременно се коригират дългогодишни проблеми, съществуващи в ЗАПСП.
В своето писмо обаче организациите изразяват опасения за внесения законопроект на Министерството на културата за промяна на ЗАПСП. Според тях въпреки многобройните предложения за подобрение, отправени от международните организации и българските авторско-правни дружества в лицето на МУЗИКАУТОР и ФИЛМАУТОР, законопроектът не решава по подходящ начин ключовите проблеми.
Поради това международните организации се обръщат към Мария Габриел, тъй като именно тя в качеството си на еврокомисар е била двигателят за внедряването на справедлива правна рамка за творците в държавите-членки на ЕС. CISAC, GESAC и SAA посочват още, че нейната подкрепа на национално ниво може да бъде решаваща за постигането на стабилна и функционираща система за авторско право в България в съответствие с европейската и международната правна рамка.
Вижте цялото писмо на CISAC, GESAC и SAA тук
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram