МВР се оплака от зачестяващо неподчинение. „В последно време се наблюдава тенденцията част от водачите да агресират и да не спазват разпорежданията на полицейските органи“, обяви директорът на СДВР старши комисар Георги Хаджиев, цитиран от БГНЕС.
„Само за ден имаме три случая на неподчинение на полицаите. Освен обвиненията за нарушаване на противоепидимичните мерки, те получават обвинения и затова, че не изпълняват полицейските разпореждания. В този случай хората се задържат, повдигат им се обвинения. Автомобилите им се изземват по досъдебните производства и мерките са категорични“, обясни той.
Попитан дали се събират глобите, комисар Хаджиев каза, че все още не са издадени наказателните постановления, но от въвеждането на мерките СДВР е съставила около 1 800 акта. „Тези актове са по заповедта на министър Ананиев, част от които са за неносене на маски, а други – за неизпълнение на заповедта за посещение на паркове и градинки“, посочи още директорът на СДВР.
Това би трябвало да означава, че до този момент няма нито една ефективно наложена и събрана глоба в столицата, свързана с противоепидемичните мерки. При тези санкции първо се издава акт за административно нарушение, който може да бъде обжалван. Ако жалбата се отхвърли, се издава наказателно постановление, с което се налага съответната глоба. Това постановление може да бъде обжалвано пред съд.
„36 полицаи са с положителни проби за коронавирус, 10 от тях са вече излекувани“, обяви по БНТ главният секретар на МВР Ивайло Иванов. „Има задръствания по КПП-та, тъй като хората са безотговорни и продължават да пътуват, въпреки забраната“, смята още гавният секретар на вътрешното министерство. За петъчния ден МВР е събрало 35 000 декларации само на изходите на София. Всички ще бъдат проверени. От 17 717 проверени декларации в периода 17-14 април 788 души са посочили като основание пътуване до работа, а нямат трудов договор. Отделно 159 също са посочили основание за работа, а са регистрирани в Бюрото по труда.
„Ще поискаме включване на армията, когато има много заразени служители на МВР и те нямат физическа възможност да изпълняват функциите си. Армията ни помага във всяко едно отношение“, каза още главният секретар на МВР.
Полиция ще виждаме и в парковете, за да се следи дали се спазват всички предписания на властите. Организацията е главно на кметове на общини, но главният секретар на МВР Ивайло Иванов вече е дал указания на всички областните директори да оказват пълно съдействие. „В даден парк, който ще бъде отворен в часовия диапазон, се създава една организация откъде може да се влиза, откъде може да се излиза, на какво разстояние, каква е да посоката на движение, за да няма струпване. В повечето паркове ще има доброволци, ще има охранителни фирми и ще има полицаи, които евентуално ще окажат съдействие на тези доброволци при някоя конфликтна ситуация. Ако някой очаква, че ще има полицай на всяка алея, не е това идеята“, разказа Иванов.
Леко с притеснение приемам това разхлабване на мерките, защото при нас нещата не са много добре, коментира още главният секретар на МВР.
СЪД ЗА ЗАКАНА СРЕЩУ ПОЛИЦАЙ
В същото време, прокуратурата обяви, че е внесла в съда обвинителен акт срещу Д.А. (на 61 години) за закана срещу полицай в Кюстендил.
На 07.07.2019 г., дежурна следствено-оперативна група при ОД на МВР гр. Кюстендил предприела извършване на претърсване на имот. За оказване на съдействие, на място били изпратени полицейски служители. По време на това действие по разследването присъствал и Д.А., тъй като въпросният имот бил на тъща му, която се намирала на лечение в болница.
Още с пристигането си мъжът се нахвърлил с вербална агресия, обиди и заплахи към полицейските служители. На един от тях, отправил закана: „Ще свършиш като бившия си началник, който си замина. Имам точните хора, които да те посетят, поради това, че ти си човека, който съсипа семейството ми“. Тези закани възбудили основателен страх за осъществяването им, разказва още държавното обвинение.
СЕГА
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram