Марияна Николова съгласна Обикновено народно събрание да променя Конституцията

Един основен закон като Конституцията не може да е статичен. Подкрепям намаляването на депутатите и индивидуалната конституционна жалба.

Това заяви вицепремиерът Марияна Николова, която за две-три изречения на два-три пъти изтъкна, че позицията ѝ е „като юрист“. Припомняме, че последният спомен за Николова е нивото ѝ на английски език.

Последната точка и запетайка ще бъдат гласувани и то нееднократно, увери Николоа, след като от Нова телевизия ѝ напомниха многото мнения на експерти, че проектът на ГЕРБ за Конституция е несериозен=

Относно отмяната на статута на Велико народно събрание, Николова на практика подкрепи Обикновено народно събрание да променя конституцията. Точно това е една от най-силните критики към проекта на ГЕРБ – че 96 души, когато си поискат, ще могат да пишат Конституция,

Попитана ще има ли консенсус с „Обединени патриоти“, като днес се очаква лидерска среща, наследникът на Валери Симеонова в правителството изрази увереност, че може да се стигне до такова нещо.

Тя смята, че изменения в основия закон, които дават по-големи правомощия на обикновеното Народно събрание, са необходими.

„В момента всички политици и политически лидери имат възможност да представят своите предложения. В условията на диалог и консенсус ще бъдат изработени най-правилните мерки и виждания по отношение на новите нормативни промени. Считам, че тъй като дебатът вече е налице, ще се даде ясно послание до какво ще се стигне. Премиерът каза ясно своето послание към гражданите. Ако не се стигне до свикването на ВНС, решението е на правителството и трябва да гледаме обединението и това, че проблемите, които са на дневен ред, трябва да бъдат решавани. Правителството даде ясна заявка за това. Трябва да мислим на първо място за обществото и за гражданите. Всички решения трябва да бъдат обмисляни, защото потърпевшо ще бъде обществото“, каза Николова. 

Според нея важният въпрос е, кой е имал смелостта да предложи такива промени в страната. „Както вече казах, смятам, че промените са наложителни, защото трябва да отговорим на нуждите на обществото. Гражданското общество и младите хора също ги искат. Всеки трябва да изрази своите визии по темата”, добави министърът.

По отношение на туризма, Николова обяви, че ще се състави Консултативен експертен съвет, за да се вземат решения за зимния туризъм.

Около 40% ще е спадът поне, каза тя какви са изчисленията досега. Попитана относно летния сезон, вицепремиерът, която е министър на туризма, има 1,360 млн. нощувки, макар че Николова го обясни като „пренощували туристи“ – 1 млн. били българи, другите били чужденци.

„Не можем да кажем, че летният сезон е успешен и че той може да бъде спасен, но за Южното Черноморие има над 20% увеличение в Царево, Китен, Лозенец“, каза тя, но добави, че други курорти са на сериозна загуба – като „Св. св. Константин и Елена“.

Същевременно Николова подчерта, че туристическият бранш предложил промяна на методологията за болните от COVID-19, защото във Варна разпространението било клъстерно – в старчески домове.

Предложението било да има статистика само за курортите. А в туристическия бранш имало запазени 18 000 работни места и над 3000 фирми са се възползвали от схемата „60 на 40“, която за туризма стана „80 на 20“. „Аз съм безкомпромисна и лично проверявам местата за настаняване и хранене“, обобщи Николова относно безопасността на туристическия бранш у нас.

И добави, че „бързата реклама в социалните мрежи“ можела да помогне да се увеличат чуждите туристи в България./Епицентър

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram