България не е изолирана част от света, вирусът на маймунската шарка би могъл да достигне навсякъде. Малко вероятно е обаче маймунската шарка да се превърне в пандемия. Това заяви пред bTV вирусологът проф. Радостина Александрова.
„Хората, които са ваксинирани за вариола, би трябвало да се предпазени и от тази“, уточни тя, но предупреди, че ваксината срещу едра шарка не се прилага от края на 70-те години.
Заразата се предава от човек, от животно, дори от мръсни чаршафи, обясни още проф. Александрова и подчерта, че голяма част от инфектираните са мъже с различна сексуална ориентация.
„Когато става дума предаване от животно на човек, говорим за Африка, би могло да се случи при консумиране на недостатъчно термично обработено месо“, каза вирусологът.
Заболяването протича с висока температура, болки в гърба, обриви първо по лицето, които бързо се разпространяват. Болестта протича по-тежко при деца и бременни. Смъртността може да достигне до 10%, но е по-вероятно да е 3,6%.
По думите й маймунската шарка не протича тежко.
Хигиената е най-важното, както и проследяването на контактите за борба с маймунската шарка, каза още проф. Александрова.
Фрог нюз
Последвайте ни и в Телеграм