Любослав Костов: Изтеглянето на бюджета е безсмислено

Ds olil


Дори да се внесе нов бюджет, това е по-скоро политически акт. 90% от бюджета на г-жа Людмила Петкова произтича от действащото законодателство. В този смисъл каквото и да внесе Теменужка Петкова, тя трябва да внесе на 90% същото.  Това каза главният икономист на КНСБ Любослав Костов в студиото на „Денят на живо“ по NOVA NEWS.

Затова той смята, че изтеглянето на бюджета е безсмислено. „По-скоро да се работи върху приходната и разходната част на този, който е внесен в момента, да се таргетират кои приходни мерки, които бяха предложени, ще съберат най-много приходи, да се види как ще се ограничат разходите в разумни граници през капиталовата програма, през издръжката и да се сложат четири-пет неща, които са ни приоритет“, обясни Костов.

По негови думи нулевата ставка за брашното, хляба и ресторантите са довели до 500 млн. лв. по-малко приходи в бюджета, които при 18 млрд. лв. дупка са жизнено необходими.

Вече три месеца не може да се изчисти въпросът с минималната работна заплата и увеличението на възнагражденията, отбеляза той. „Чакаме политиците да се разберат за това, което обещаха. Когато дойде краят на януари, учителите ще видят, че няма ръст на заплатите, университетските преподаватели – че няма постъпили пари във ВУЗ-овете, както са им обещани по Закона за висшето образование, а държавните служители – че нямат увеличение на възнагражденията поне от 10%. Това, което трябва да направят политиците, е да приемат бюджета, за да има политика по доходите и за да се стимулира растежът на икономиката“, заяви Костов.

Проблеми с фиска според него няма. Дебатът трябва да бъде насочен към данъците. „И то не толкова да облагаме по-богатите или по-можещите, а по-скоро да преструктурираме съотножението преки-косвени данъци по начин, който да освободи хората с ниски и средни доходи, които са гръбнакът на икономиката и движат растежа, да потребяват повече и да има една хем икономическа ефективност, хем социална справедливост, защото в момента точно те са най-натоварени. В момента работещите плащат данъци с 1/3 повече от бизнеса. Това съотношение в другите държави е обърнато. Няма как да станем европейска държава с плосък данък, който го има само в 2-3 страни в цял свят“, обясни Любослав Костов.

Експертът коментира още, че компенсации за ток трябва да има не само за небитовите, но и за битовите потребители, защото има 1,9 млн. енергийно бедни. Той обясни, че са изпратили официална декларация, с която призовават това да се случи./КРОСС/

NOVA NEWS, „Денят на живо“

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *