Трудно ще се състави правителство заради фрагментираността на парламента, но от друга страна има по-добро представителство на избирателите. Това каза социологът Кънчо Стойчев в предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио „Фокус“.
Резултатите показват, че и ГЕРБ-СДС, и ПП-ДБ успяват да удържат твърдите си ядра, отбеляза той.
„Същото важи за всички останали партии, с изключение на ДПС. Всъщност това е нещото, с което тези избори ще бъдат запомнени, това е новият сюжет, който е много важен, тъй като ще чертае линиите на развитие занапред“, смята Стойчев.
По думите му относно въпроса кой ще съди, дали ще има правораздаване и независим, вършещ си работа главен прокурор – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ не могат да се разберат: „Ако случайно се случи да направят правителство, значи са се разбрали по този въпрос, но се съмнявам. Когато ПП-ДБ говорят за равноотдалечен премиер, те казват по друг начин „дайте да се разберем за прокурорската и съдебната власт“.
Социологът посочи, че резултатите показват, че поне 100 000 етнически турци са дали гласа си за Делян Пеевски, а не за Ахмед Доган.
„От социологическите разрези виждаме какви са останалите гласове – предимно цигански гласове, също и гласове на хора, самоопределили се като българи, помашко население. Ахмед Доган печели – той има повече гласове сред автентичните ДПС избиратели, но изборите не се правят само между членове и симпатизанти на ДПС и етнически турци, а между всички българи и там вече Пеевски бие, и то значително. Преднината му е видима“, коментира социологът.
При очертаващата се конфигурация в парламента според него би следвало лесно да се състави правителство. „При условие че хората, които са елитът на тези партии, мислят на първо място за България, а не за себе си. За съжаление обаче ситуацията не е такава, а точно обратната и всъщност това блокира съставянето на правителство“, посочи Стойчев.
По думите му в момента ставаме свидетели на още и повече от същото. „И осми, и девети, и десети избори в тази среда, в която живеем, ще възпроизвеждат едно и също. Изборната технология взе връх върху съдържанието на политиките. През тази изборна кампания никой не говореше за същностните въпроси – какво ще правим тази страна, кога ще имаме магистрала, какво ще правим с ядрената енергетика. Такъв разговор няма. Има разговор само за регулатори и за имена в съдебната система. Промяна може да стане, само ако се промени системата, а това може да стане чрез радикален нов играч. Ако президентът влезе на този политически терен, конфигурацията ще стане съвсем друга“, коментира Стойчев.
Източник: Гласове
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram