Коронавирусът „изяде“ парите по европрограмите

Ds olil

Коронавирусът ще пресуши предсрочно голяма част от оперативните програми у нас. Пет оперативни програми остават без никакъв свободен ресурс след пренасочването на средства за мерки, свързани с епидемията. С разместване между програмите и вътре в тях кабинетът е успял да осигури ресурс от малко над 870 млн. лв., като по някои програми преразпределението е много сериозно. Това означава, че предварително планираните дейности по тях няма да се извършат.

Това става ясно от отговорите на екипа на вицепремиера Томислав Дончев по повод взетото миналата седмица решение от правителство за размествания по програмите, с които  да се насочи максимален ресурс в подкрепа на мерките срещу вируса. Разместванията станаха възможни благодарение на извънредни правила за допускане на гъвкавост по програмите, одобрени от Брюксел, които позволяват лесно местене на пари както вътре, така и между тях.

Кабинетът се е възползвал в пълна степен от тази гъвкавост, като е насочил към две оперативни програми – „Развитие на човешките ресурси“ и „Иновации и конкурентоспособност“, целия наличен недоговорен ресурс от двата фонда, по които се финансират те – Европейски социален фонд и Европейски фонд за регионално развитие. Към програмата „Развитие на човешките ресурси“ се пренасочват общо 133 790 504 лв. от други програми – 105 000 000 от оперативна програма „Добро управление“ и 28 790 504 от програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

Както „Сега“ писа, оперативна програма „Добро управление“ е със сравнително ниско ниво на изпълнение с 62% договорени средства и пренасочването на ресурс бе очаквано. Сумата, която сега се пренасочва за социални проекти, представлява близо 20% от целия европейски бюджет по програмата. Парите по НОИР се осигуряват от единствената приоритетна ос с недоговорен ресурс – „Образователна среда за активно социално включване“.

100 274 642  лв. се пренасочват към програма „Иновации и конкурентоспособност“ от три други програми – 49 453 000 от програма „Околна среда“, 48 666 000 от програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ и 2 155 642 от парите за наука по НОИР.

Големи размествания има и вътре в самите програми, по които ще се финансират мерки за борба с коронавируса. С вътрешни размествания и използване на недоговорен ресурс по социалната програма са осигурени 226 млн. лева за схеми за временна заетост по целите за насърчаване на устойчивата и качествена заетост, насърчаване на социалното приобщаване и борба с бедността. 373 млн. лева са осигурени с размествания по програма „Иновации и конкурентоспособност“ за осигуряване на оборотен капитал и ликвидност за малки и средни предприятия. 40,4 млн. лв. вече бяха пренасочени в рамките на оперативна програма „Регионално развитие“ за осигуряване на болнично и лабораторно оборудване; лично предпазно оборудване и облекла за болници и др.

Към края на май са възможни допълнителни размествания, защото се очаква да влязат в сила втора вълна административни облекчения при управлението на програмите. Така по-сериозен ресурс за борба с вируса ще може да се насочи и от Кохезионния фонд, който в момента финансира програмите „Околна среда“ и „Транспорт и транспортна инфраструктура“.


КОНКРЕТНА ПОМОЩ

Управляващите органи на оперативните програми, по които се прехвърлят пари, вече обявиха конкретни мерки за финансиране на проекти, свързани с вируса. Социалното министерство откри процедура за продължаване на програмата за социален патронаж с нов бюджет от 45 млн. лв. По проектите общините ще могат да наемат персонал за предоставяне на услуги по домовете за справяне с извънредната ситуация. Наетите служители ще доставят хранителни продукти, лекарства и продукти от първа необходимост на нуждаещите се, които са закупени със средства на ползвателите.

Договор за 60 млн. лв. по ПРЧР подписа и здравно министерство. С парите се планира да се финансират добавките от 1000 лв. на до 14 000 медици и обслужващ персонал на първа линия, ще се купуват и предпазни средства. Други 40,4 млн. лв. бяха пренасочени по програма „Региони в растеж“ отново към здравното министерство за закупуване на респиратони, защитни облекла и тестове. Процедура за подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на последиците от кризата откри и програма „Иновации и конкурентоспособност“. Бюджетът ѝ е общо 173 млн. лв., като по нея микро и малки предприятия ще получават безвъзмездна помощ в размер от 3000 до 10 000 лв.

СЕГА

Последвайте ни и в Телеграм