Кой стои зад милионите на Старостилната църква?

Ds olil

На 16 декември 2024 г. Върховният касационен съд (ВКС) регистрира Българската православна старостилна църква (БПСЦ), предизвиквайки множество въпроси относно причините, подкрепата и възможните последици от това решение.

Основни въпроси около регистрацията

Мнозина се питат кой стои зад новорегистрираната църква, какви ползи ще донесе легализацията ѝ и какво ще последва. Макар богословите да отричат възможността за нов християнски разкол, моментът на регистрацията – 56 години след отделянето на старостилците – поражда въпроси.

Старостилците твърдят, че имат около 1000 последователи и 20 църкви в страната. Поддържането на тези храмове досега е било изцяло с дарения, като средствата са приемани от свещеници, регистрирани като физически лица, които са плащали данъци върху тях.

Финансови и организационни въпроси

Милиони са били необходими за изграждането на храмовете и поддръжката на сградите, което буди въпроси относно произхода на средствата. С регистрацията обаче разходите им за данъци и такси ще намалеят.

Старостилната църква вече има правно основание да претендира за права и да открива нови институции. Богослови предупреждават, че това може да създаде опасност от ново разделение в православната общност в България.

Геополитически спекулации и реакции

Регистрацията на БПСЦ бе подкрепена от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), което според някои коментатори е свързано с по-широки геополитически интереси. Докато едни твърдят, че старостилците са подкрепяни от Русия, други посочват Запада или Цариградската патриаршия като техни съюзници.

Отговор на БПЦ

Светият синод на Българската православна църква – Българска патриаршия (БПЦ-БП) изрази опасения, че регистрацията на БПСЦ може да доведе до печални последици и подчерта, че православните вярващи трябва да останат в лоното на традиционното вероизповедание.

Въпреки твърденията на старостилците, че регистрацията е стъпка към утвърждаване на техните права, въпросите за мотивацията, подкрепата и бъдещите последствия остават. В една страна като България, където вярата често отстъпва пред социални и икономически проблеми, предстои да се види дали това развитие ще има сериозно отражение върху църковния и обществен живот.

Източник: Евроком

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *