осега кметът на София Йорданка Фандъкова вземаше обидно ниската за този пост заплата от 2900 лв. и толкова за работа по 12-13 часа на ден със седмица почивка в годината, при положение, че един редови депутат, който не прави абсолютно нищо в своите 3 работни дни в 9 месеца от годината, взема 12 месеца по 15 бона – в това число „трудовото” възнаграждение, 2/3 беозтчетни пари върху него плюс 30% за участие в комисии.
Новият кмет дойде с изненадващото определение, че мизерната за поста заплата била „кражба” и си обяви възнаграждение от 1 лв. Без да си е направил труда, за кой ли път, да прочете закона, според който това става базовото възнаграждение за заплатите в общината. По него се определят останалите – на заместниците му и общинските съветници. Това не е като в МВР, където Бойко Борисов, когото имитира по стъпки, даряваше заплатата си. Онова е друго.
Деен участник тези дни в конференция срещу корупцията, Васил Терзиев сигурно дори не се е сетил, увлечен от пиар и популизъм, че с възнаграждения по 63 стотинки за съветник, 75 ст. за заместник-кмет и 90 ст. за шеф на СОС не просто стимулира, а направо налага корупция. Защото бюджетът, който тези хора ще разпределят е 2,555 млрд.лв. и ще расте, а заедно с общинските дружества те контролират над 4 млрд.лв.
В коментар икономистът и общински съветник втори мандат Димитър Вучев, млад баща, разказва:
„Васил Терзиев поиска 1 лв заплата като кмет на Столична община. Силна заявка, нали? Чухме го няколко пъти от него в кампанията. Тогава можеше да се приеме както за малка щипка популизъм, така и за непознаване на законовата уредба. Но, хайде, да не сме повече католици от Папата – в предизборна обстановка почти всички говорят щуротии.
В първия си работен ден новият кмет направи същата заявка – да взима месечно възнаграждание от 1 лв: „Аз няма по никакъв начин да се възползвам от публична дейност (?!). Няма да крада хората“ (точен цитат).
Бърз скок до Закона за местното самоуправление и местната администрация. Според него размерът на възнаграждението на председателя на общинския съвет не може да надвишава 90% от това на кмета на общината (чл. 26). Общинските съветници пък не може да взимат повече от 70% от брутната работна заплата на председателя за съответния месец (чл. 34).
И сега само си го представете – една цяла институция, в която всички избрани политици взимат месечни заплати от съответно 1 лв (кмет), 0,90 лв (председател на общински съвет) и 0,63 лв (общински съветници).
Няколко въпроса изникват. Ако кметът на града е милионер, който няма нужда „да се възползва от публична дейност“, такава ли е ситуацията с хората от екипа му? Мислите ли, че при заплата от 0,63 лв нито един общински съветник не би се изкушил да потърси, така да го наречем, допълнително материално стимулиране? Ще пазим ли всички ние, 61 съветници, интересите на гражданите на Столичната община, както се заклехме дружно при първата сесия?
Кампанията приключи, градът не е фирма и има нужда от малко по-сериозно отношение”.
Мария Пенчева, 19 минути
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram