Калоян Методиев: Текат договорки за подялба на властта между Борисов, Радев и Пеевски – търси се целофан за пред хората

Ds olil

Радев, Пеевски и Борисов избраха Сарафов, който сега ще жертват

Моделът на Борисов е „разбивам“. Политика с тирета – унищожава партии и си ги добавя. Тире СДС, сега тире БСП, заяви политологът в анализ пред „Алтернативата“

„Парламент, избран през фалшиви избори – цяла България видя, че са проведени през купуване на гласове, стотици изключени камери в секции, рекорден брой конституционни жалби за пълно или частично касиране на изборите, и хора, избрани по този начин, да водят преговори за правителство? Ще произведат същото: безпринципни и задкулисни договорки и фалшиви действия“.

Това заяви в студиото на „Алтернативата“ политологът Калоян Методиев като посочи: „Тук програма не може да има – въпросът е как да си поделят властта, регулаторите, главния прокурор, министерствата и в какъв целофан да се увие всичко това, за да е приемливо за обществото. Търси се целофан, за да се оправдае влизането в коалицията на всяка цена – готови са на всичко“.

По думите на политолога Борисов е успял да вбие клин между ПП и ДБ и да ги разцепи по начина, по който е разцепил от 2005 г. насам десетки партии в държавата. „Вкара интрига като подкрепи Лена Бориславова, за да удуши и ПП чрез тази прегръдка. Цялото говорене върви по отношение на това да се срива ПП, да се отдели ДБ – това е една от задачите на тези преговори“, посочи Методиев.

И добави аргументи: „Човек, който е доказал в цялата си политическа кариера, че единствено разбива, интригантства, унищожава всички, до които се е докоснал, няма как да направи нещо добро. Борисов, категорично, е злото за партийната и политическата система – човек, който работи с тирета. Аз съм свидетел как той унищожи една голяма системна партия като СДС – чрез клиентела, вътрешна опозиция, чрез пазаруване на хора, взе цели структури от партията, напазарува ги, за да си я закачи на ревера и да сложи едно тире. Сега следващото тире е БСП – поредната партия, която той прегърна, за да унищожи. Преди това да не изреждам редицата други партии – националисти, РЗС-та и др.

„В БСП си имат квоти – има квота президентът, Пеевски, защото ДПС вече е нещо друго, и Борисов. През годините те хранеха тази вътрешна опозиция, финансираха я срещу Нинова. Нинова беше последната пречка това да се случи. Случи се – БСП е поредната употребена и унищожена партия, една вече маргинална структура, овладяна по модела Борисов“, посочи Калоян Методиев и попитан кои са тези квоти, добави:

„Те са публични – вижте им бизнесите, хора, получавали обществени поръчки, радетели на коалиция с ГЕРБ, свързани с „дупки“, горива, сикаджии, били заедно в една организация през 90-те, хора зависими от Борисов“.

„Може да не се стигне до правителство – а да се тупка топката, за да ги доликвидира. Защото в тези преговори е много вероятно ДБ да потънат, сигурно е, че БСП ще потънат“, прогнозира политологът. Той подчерта, че от 2009 г. всички, които са се докоснали до Борисов са изгорели като политически проекти – това е скорпионът, който жили, проблемът на партийната система в България. „И аз неслучайно, казах от парламентарната трибуна – Борисов, когато създаваше партията си, каза: аз разбих червено-синята мъгла. Това е моделът – „разбивам“, посочи Калоян Методиев.

За отношенията Борисов-Пеевски-Радев в политическата картина днес: „Борисов в момента играе балансьор между Пеевски и Радев, опитва се чрез любимата си роля да се прави на „умряла лисица“ между двамата  – уж го е страх или че е колаборационистки настроен, работи с тях, а в същото време ги изгаря по начина, по който изгаря и предишните“, коментира политологът.

И попитан войната Пеевски-Радев истинска ли е, посочи: „Започвам да изпитвам съмнения, гледам проекта за бюджет – рекордно увеличение на бюджета на президентството, над 10 милиона. Ако си във война с някой, не му даваш ресурси да го помпаш, а му ограничаваш ресурсите. Това е първата сигнална лампа“.

На второ място: „Президентът даде време на партиите – ГЕРБ, ДБ, БСП, новата сглобка, която застана и зад Киселова – чак след Нова година да им връчва мандата. Същевременно не даде време на нас, тези, които сме подали конституционни жалби, за да се обжалват изборите, а свика парламента по най-бързия възможен начин. При положение, че има висящи казуси с партия „Величие“ за 22 гласа. Той не пусна конституционна жалба, при положение, че можеше да го направи“, посочи Калоян Методиев.

И третият аргумент по думите на политолога: в момента всички анализатори казват, че основната битка в държавата е за избора на главен прокурор. Калоян Методиев върна лентата назад: „Главният прокурор Сарафов беше избран миналата година, след като Гешев тръгна на война с тези, които го бяха избрали. Поиска време, за да внесе обвинителен акт по Барселонагейт. И тогава 3-ма души го свалиха – президентът Радев, който осигури времето и мястото, чрез свикване на ВСС по най-бързия начин от Крум Зарков, негов служебен правосъден министър, и осигуреното мнозинство на Борисов и Пеевски чрез техните хора във ВСС. Тримата свалиха Гешев и избраха Сарафов“, припомни Калоян Методиев като подчерта:

„Пеевски и Радев спасиха тогава Борисов от Барселонагейт, делото се хвърли в коша и избраха Сарафов. Тези хора работеха до миналата година в тесен синхрон. Човекът от ВСС, който отиде при Гешев и след това беше пуснат записа на една пресконференция, каза, че президентът иска да се свърши работата докато е в ЮАР. Тоест, той беше част от тази схема“.

Калоян Методиев заяви в анализа си: „Това, което говорят и това, което правят, е различно. Сарафов като нищо ще бъде жертван, както беше жертван и Гешев. Става въпрос за договорки, един джойнт-венчър между Радев, Борисов и Пеевски“.

И даде четвърти пример: „Докладът на ОССЕ, наблюдателите на изборите през 2022 г.: ГЕРБ, ДПС и Радев работеха срещу БСП и ПП на изборите, за да могат да вдигнат резултата на ГЕРБ и ДПС. Има го в доклад на международна организация с наблюдатели от 26 държави“.

„Виждате колко много примери ставаха за това как се говори едно, а се действа по друг начин. И моята прогноза, че и в момента се водят преговори за някакво правителство на квотен принцип – Борисов да си вземе парче, Радев да си вземе парче от това, което го интересува – най-вероятно енергетика, защото там има интереси“, посочи Калоян Методиев и припомни: „Асен Василев каза, че скандалът между ПП и Радев, когато ги нарече шарлатани, е станал заради смяната на шефа на „Булгаргаз“. Забележете – действащ президент има интереси в енергетиката и то по време на редовно правителство тогава! И третата квота – Пеевски да си прокара интереса през БСП“.

Попитан откъде идва силата на Пеевски: „Силата му идва единствено от факта, че държи главният прокурор и няколко регулатора. Извън това той стана за подигравка по студията.  Например Кутев дори вече се гаври с него, че само говори, нарече го балон. Съюзят ли се Борисов и Радев, ще го ликвидират много бързо“.

Попитан кой тогава може да промени нещата, Калоян Методиев отговори: „Големият хикс е народът. На вратата чука икономическата криза, един по един краката на икономиката падат – чуждите инвестиции рекордно надолу, индустриалното производство рекордно надолу. Цените са нагоре – от Нова година има повишение на ток, газ. Бюджетът е трагедия. Може пък нещо да възпламени ситуацията и народът да се вдигне, малко непокорство да прояви, малко гражданска активност, за да помете тази туморна партийна система и  това, на което сме свидетели в момента“.

В разговора за политическите лидери и в отговор на въпроса Корнелия Нинова може ли да бъде носител на такава алтернатива, политикът посочи: „Нинова има качества, има характер – не се предаде и не се продаде, не се подчини на модела „Борисов-Пеевски-Радев“ – за да направи БСП един пластелин на мафията, който да бъде употребяван. Не се отказа, въпреки боя и преврата, който й направиха.  Доказа, че има компетенциите за изключително важните сектори като икономика, социална политика. Ще припомня, че по време на нейното управление като икономически министър бизнесът беше оставен да работи спокойно. И България излезе за първи път в историята на първо място по промишлено производство в ЕС“, заключи политологът.

Последвайте ни и в Телеграм