След като преживя тежка данъчна ревизия, през каквото (и да са чисти като сълза) минават всички бизнесмени в България, които имат пари, влияние или и двете, Бай Иван на Градус, както се представя собственикът на групата птицекомбинати Градус явно се е сетил не само за такса спокойствие, а и е станал близък до властта. Това личи по включването му във всевъзможни делегации на премиера и земеделския министър при управленията на Борисов. Последният факт за близостта е акция на Българската агенция за безопасност на храните и то в деня, когато се докоза окончателно многократно описания от 19 минути факт, че миналото лято бяха заклани стотици хиляди незаразени животни , бе посветена на разчистването на конкурент на Градус.
На 3 юли, петък, Агенцията по храните обяви, че унищожава близо 250 хиляди птици заради огнище на птичи грип в асеновградска ферма. Това е третото поред огнище, констатирано за последната година. От фирмата обаче изпратиха писмо до медиите с твърдението, че се избиват здрави птици. Което вече гледахме като филм миналото лято, но с домашни животни.
Собственичката на фермата Андреана Павлова потвърди, че птичи грип вече няма, заразата била ликвидирана преди месец и всичко е дезинфекцирано. Фирмата дори е наела адвокати, които се опитаха да спрат унищожаването на първата „порция” от 174 000 кокошки в 4 халета. Обяснението на БАБХ е, че било възможно да има бъдещ проблем, както КЕВР вдига с 23% цената на топлата вода и парното от 1 юли, защото можело от 1 октомври или още по-вероятно от 1 януари догодина да се била вдигнела цената на руския газ.
Всъщност истината е прозрачна: пазарът се сви много, износът катастрофира, Градус се бори да остане сам играч на пазара на птиче месо в България и властта усърдно му помага.
Собствениците на Градус вече придобиха птицефермите на Христо Ковачки, сега удариха и фермата в Асеновград, която е най-голямата им конкуренция. Братя Ангелови вече имат птицеферми и в Ямбол, Чирпан, Хасково и Кортенски минерални бани, птицекланица и колбасарско производство в Стара Загора, фуражен завод в Нова Загора.
19 минути
Последвайте ни и в Телеграм