До последния ден на управлението си кабинетът на Кирил Петков е пращал заявки за количества природен газ от „Газпром“. Това заяви пред Дарик радио бившият вицепремиер Асен Василев. Това е правено, за да е абсолютно сигурно, че България е изпълнила договора си, обясни той. „Ние този договор го изпълнявахме до последно и всеки ден не получавахме газа, който е по тази заявка. На два пъти се опитахме да направим плащане, беше върнато. В края на годината можем да влезем в съдебна фаза и да видим защо насрещната стана не си е изпълнила договора“, заяви той.
Бившият министър посъветва служебния кабинет да продължи да праща заявки. С щаб проблеми не се решават Василев критикува служебното правителство заради начина, по който е създало кризисен щаб за решаване на проблема с газовите доставки. Кабинетът на Гълъб Донев заяви, че в енергетиката имало хаос и разруха. Ден по-късно зам.-министърът на енергетиката Еленко Божков потвърди съмненията, че се готвят нови преговори с „Газпром“ и евентуално приемане на руските условия.
Той коментира, че нямало нищо в лошо да се сключи нов дългосрочен договор, макар че руската страна не изпълнява сегашния. Бившият вицепремиер коментира, че в кризисния щаб не бил включен директорът на „Булгаргаз“, а в същото време задължение на дружеството е да закупи количествата. Василев подчерта и че не харесва идеята за щабове, защото така не се решават проблеми, а само се плашат хората с тях. „Има война която се води, има много сериозна енергийна криза, минахме през Ковид вълна.
Всички тези кризи ги минахме без да направим един кризисен щаб, защото аз силно вярвам, че когато ти е дадена отговорността да управляваш, основната задача е да решаваш проблемите, а не да плашиш хората с тях“, посочи той. Василев каза, че е притеснен от забавянето на въвеждане в експлоатация на газовата връзка с Гърция. Това, както и връщането на руския газ, бе сред поводите за протестите през президенството в петък. Сред организаторите им бяха и „Демократична България“.
С въвежда на газовата връзка в експлоатация и разширяване на капацитета на гръцката Ревитуса България ще може да заяви слотове, през които да разтоварва втечнен газ, коментира Василев. Според него обаче със забавянето около съоръжението това намерение може да се провали. Министерството на енергетиката отрича умишлено проточване на процедурите. Оттам се оправдават, че агенцията по вписванията не е утвърдила новия надзорен съвет на българо-гръцката компания, управляваща връзката заради грешка в едно от имената. „Не се работи по всички линии. Аз не съм сигурен дали са се свързали с Директората по енергетика на Европейската комисия, с които ние работихме много активно.
В България се направи групата за общо закупуване на газ за Югоизточна Европа и откъдето ни съдействаха, за да можем тези карга (танкерите с втечненен газ б.р.) да ги осигурим по линия на договореността между ЕС и САЩ“, заяви Василев. Аз мисля, че съмнения вече няма Вече няма съмнения дали президентът Румен Радев е проевропейски или проруски настроен, каза още Василев. Той коментира, че служебният кабинет е започнал с действия, които застрашават количества газ, ако те не идват от руски доставчици.
В момента у нас има две партии, които настояват за промяна в геополитическата ориентация – „Възраждане“ и формацията на бившия военен министър Стефан Янев, каза още Василев. Ако подобно нещо се случи, България трябва да преживее нов преход, коментира той. „Ако тези партии казват на избирателите: „Да излезем от НАТО, да излезем от ЕС“, трябва да им кажат и каква е цената. Цената е жанвиденова зима още веднъж, защото в момента 60% от нашия износ е за ЕС, 30% са за западни държави, суровинната ни база, с изключение на газа, е свързана там, доставките са свързани от там. Една голяма част от финансирането ни, възможност за пътуване“, коментира Василев./КРОСС/
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram