Главният прокурор Иван Гешев планира да направи обръщение към нацията.
Той е поискал да се възползва от правото си на обръщение, каквото се предвижда според Закона за радиото и телевизията.
Обръщение могат да поискат президентът, премиерът, председателят на парламента, както и „тримата големи“ в съдебната власт – главен прокурор и председателите на ВАС и ВКС.
До момента представителите на съдебната система, както и председателят на Конституционния съд, не са се възползвали от тази възможност.
През последните няколко седмици Гешев даде два дълги брифинга. В тях той коментира атентата срещу него от 1 май, както и искането за оставката му.
Какво ще каже днес главният прокурор все още само се предполага.
И преди Иван Гешев се е възползвал от правото на обръщение по обществената телевизия – през лятото на 2020 г.
Тогава, в резиденция „Бояна“, той събра над 700 прокурори и следователи, за да демонстрира колко консолидирана е прокуратурата на фона на протестите срещу избирането му и призивите за съдебна реформа.
Припомняме: След над 15-часово заседание вчера, продължило почти до полунощ, Висшият съдебен съвет отложи дебатите и гласуването по отстраняването на главния прокурор Иван Гешев. То ще продължи в понеделник в 09.00 ч.
Обяснение тогава ще даде една от заместничките му -Даниела Машева.
Кадровиците изследваха емоционалното състояние на главния прокурор преди пресконференцията му на 15 май, където каза репликата „политически боклук”. Според вносителите на предложението за отстраняване, с тази реплика, той е уронил престижа на съдебната власт.
Изслушани бяха зам.-главният прокурор Борислав Сарафов и зам.-директорът на Националната следствена служба Ясен Тодоров.
Заради противоречия главният прокурор поиска от ВСС да бъде изслушан и друг негов заместник – Даниела Машева. Тя ще говори пред ВСС на 12 юни.
По-рано през деня вчера магистратите прекратиха процедурата по първото предложение за предсрочното освобождаване на главния прокурор. То беше свързано с присъствието на израелски експерт до мястото на взрива до кортежа на главния прокурор. Прекратяването на това предложение стана, след като шестимата кадровици, които го внесоха, по късно го оттеглиха.
След това кадровиците започнаха разглеждането на второто искане за отстраняване от длъжност на главният прокурор.
Предложението беше внесено от четирима представители на прокурорската колегия и е във връзка с изказването на Гешев на пресконференция от 15 май, на която той нарича български „боклук“.
Епицентър
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram