Министерство на финансите не предвижда да бъде продължено удължено действието на по-ниската ставка ДДС за ресторантите, т.нар. диференцирано ДДС, което беше въведено като постковид мярка за възстановяване на икономическото развитие. Темата коментирахме с Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията, и Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Велев посочи, че по разчетите на Министерство на финансите около 400 млн. лв. биха спестени с тази мярка.
Нека да кажем, че няма една мярка, която да запуши голямата пробойна, която се очертава. Ситуацията е много различна от миналата и по-миналата година, защото индустрията е с двуцифрен спад спрямо най-високите си нива. Дупката в бюджета е 18 милиарда, ако нищо не се направи и това е резултат от осчетоводяване на взетите вече от парламента решения. Другото ново е, че вече няма резерви, обясни той.
Ричард Алибегов изтъкна, че всяка година се предоставят разчети на партиите и на Министерство на финансите за това какво се е случило и колко пари е внесъл браншът през преки и косвени данъци и ДДС в държавата спрямо 2018-2020-та, когато ставката беше 20%.
До момента няма година, в която ние да сме внесли по-малко пари в хазната от 2019 г. насам, което значи, че мярката работи./КРОСС/
Последвайте ни и в Телеграм