Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента

Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента. На него ще бъдат обсъдени рисковете за България в контекста на конфликтите в Близкия изток.

В сградата на президентството пристигнаха представители на всички парламентарно представени политически сили, шефовете на службите и министри.

Бойко Борисов представлява ГЕРБ, Атанас Атанасов ПП-ДБ, Костадин Костадинов за „Възраждане“, Атанас Зафиров за БСП, Тошко Йорданов за ИТН и Йордан Цонев от ДПС. Тук е председтелят на парламента Рая Назарян, служебният премиер Димитър Главчев, финансовата министърка Людмила Петкова и др. Тъй като външният министър Иван Кондов е извън страната, МВнР се представлява от заместничката му. 

Темата на извънредното заседание на КСНС свикано от президента е „Рискове и заплахи пред националната сигурност в контекста на конфликтите в Близкия Изток. Необходимост от предприемане на мерки“.

В сряда служебният премиер Димитър Главчев свика Съвета по сигурността към Министерския съвет във връзка с ескалацията на напрежението в Близкия изток. Ще бъде организиран щаб, който да следи отблизо ситуацията в Близкия изток, няма актуална заплаха за България, заяви Димитър Главчев след заседанието. 

Нямаме данни от българските служби и нашите чужди партньори за някаква застрашеност от терористична атака, свързана с процесите в Близкия изток, заяви тогава служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков.

Консултативният съвет за национална сигурност е съвещателен орган по въпросите на националната сигурност, чийто статут е определен със закон, по информация на интернет страницата на президентската институция. КСНС се възглавява от президента на Република България.

Членове на КСНС са председателят на Народното събрание, министър-председателят, министърът на отбраната, министърът на вътрешните работи, министърът на външните работи, министърът на финансите, председателят на Държавна агенция „Национална сигурност“, началникът на отбраната, председателят на Държавна агенция „Разузнаване“, секретарят на Съвета по сигурността и по един представител от всяка парламентарна група, гласи законът за КСНС.

Източник: Епицентър

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram