Едва 15% от родителите са съгласни да тестват децата им

Едва 15% от родителите, отговорили на анкетите на МОН, са дали съгласие децата им да бъдат тествани за коронавирус с бърз антигенен тест. Това съобщиха от МОН в отговор на въпроси на „Сега“. 

„От общия брой анкетирани родители положително становище за тестване на децата им с бързи антигенни  тестове са изразили 14.65%. Процентът на участвалите в анкетирането родители е средно 76.67 спрямо общия брой деца и ученици в образователните институции. В София половината от анкетираните са „за“„, се казва в отговора на МОН. Днес сутринта бяха обявени други данни – за 20% съгласни родители, но тогава данните все още не са били обобщени в цялата страна.

Анкетите, които трябваше да проучат нагласите на родителите за тестване, от което резултатите от което пък да се направят изводи за по-нататъчното продължаване на присъственото обучение за големите ученици, предизвикаха небивало напрежение сред родителите заради липсата на яснота около самото тестване. Мнозина задаваха въпроси каква е целта на тестването, защо ще се прави с антигенни тестове, които засичат вируса главно в първите дни от началото на симптомите, колко често ще се прави, за да има смисъл от него, кой и къде ще го прави и т.н.

Днес на редовния брифин здравният министър проф. Костадин Ангелов определи случилото се като комуникационна грешка. По думите му родителите са мислели, че с тестването властите целят да затворят училищата, а всъщност целта била точно обратната – училищата да не се затварят. „Антигенните тестове са решението, което ще ни помогне тези деца да бъдат присъствено. Нашата цел е да останат дълго в училище“, коментира той.

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пък заяви, че тестването е доброволен акт и ако някой не иска, спокойно може откаже детето му да бъде тествано. „Ако не иска – пише в декларацията „не“ и точка по въпроса. Няма да има никакви последици за него и за ученика“, отсече той. По думите му няма как технически да се кажат имената на здравните работници, които ще извършат тестването, но това ще са или медицинските сестри и лекари в училището, или външни специалисти, на които това им е работата. Той обясни, че няма да се правят тестове за антитела, защото това не им носело кой знае каква информация. В детските градини тестове няма да се правят, каза още той, въпреки че не стана ясно защо тогава анкети бяха разпратени и на родители на деца между 3-6 г.

Не е ясно дали децата на заявилите съгласие родители все пак ще бъдат тествани. Според изявления на Грета Ганчева от дирекция „Приобщаващо образование“ към МОН пред Нова тв поне 70% от децата от класа трябва да се тестват, за да може да се прецени реалната ситуация, каквато е целта на масовото тестване.

СЛЕД ДЪЖД КАЧУЛКА

Вчера, ден след като приключи допитването до родителите, представителите на здравното и просветното министерство проведоха среща с родители в опит да отговорят на въпросите им. В резултат късно снощи от МОН предоставиха допълнителна информация. Ето какво отговорят оттам на най-често срещаните родителски питания:

1. Каква е целта на тестването и колко често ще се прави?
 Целта на провеждането на антигенно тестване сред учениците е да се направи „моментна снимка“ на заболеваемостта в училищата след частичното възстановяване на учебния процес. По този начин ще се гарантира максимално безопасна среда, за да продължи присъственото обучение.

2. За коя възраст се отнася тестването?
– Тестването ще може да бъде проведено на желаещите ученици от 1. до 12. клас. То няма да е задължително, а по желание и със съгласието на родителите. Тестване няма да се прави на децата в предучилищна възраст – в детските градини (в случая остава неясно защо и родителите на деца в градинска възраст получиха анкети дали са „за“ или „против“ тестването на децата им – бел.ред).

3. Кой взима пробата, къде и как? Кой получава резултатите?
– За резултатите на всеки един ученик ще бъдат уведомени лично неговите родители, а при необходимост от последващи действия (карантиниране на паралелка и/или допълнително изследвания на контактни лица) – съответния класен ръководител и директор на училище. В резултат на получената информация от проучването и осигуряването на необходимия брой тестове, ще бъде определено за отделните училища времето и медицинските специалисти, които ще извършат тестването. На учениците ще бъде направен антигенен тест от медицинско лице, като процедурата цели откриване на вируса, което може да предизвика локален дискомфорт.

4. В кои случаи може да се назначи повторен тест с РСR?
– PCR тест е възможно да бъде назначен само в случаи, когато това е предписанието и препоръката на медицинското лице.

5. Предвижда ли се тестване за антитела?
– На този етап не се предвижда прилагане на тестове за откриване на антитела сред учениците и учителите.

СЕГА

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram