Държавата ще купи за държавния резерв пшеница, слънчоглед и царевица, като за целта ще отдели 1,1 млрд. лева. Това стана ясно след заседанието на МС. Ще бъде закупена 1,1 млн. това пшеница. По думите на финансовия министър Асен Василев у нас има 3 млн. тона пшеница, като 300 000 от нея е в резерва. Няма да има проблем със складирането, тъй като имаме складова база за 14 млн. тона и няма да е проблем да бъде прибрана и новата реколта от 7-8 млн. тона.
Василев заяви, че няма забрана за износ, но се правят проверки по границата, за да е ясно дали документите са изрядни. Той даде пример с Унгария и Сърбия, които са забранили износа. По думите му член 36 от договора с ЕС позволявал налагането на забрана, ако се застрашава националната сигурност, а какво е осигуряване на продоволствието на хората, ако не национална сигурност. На този етап изкупуването на зърното ще е на пазарен принцип. Земеделският министър Иван Иванов поясни, че зърното ще се изкупува през Софийската стокова борса, той не се притеснява, че няма да има предлагане.
Отделно от това властта заподозря картел и спекула в цените на олиото. По думите на Василев до тях е достигнала информация, че количества се задържат в складовете.
По думите на министъра на икономиката Корнелия Нинова цена от 5 лева за олио в магазина, при условие, че производствената цена е 2 лева, е спекула. Неоснователни били твърденията, че този скок е заради намаления износ от Русия и Украйна. По думите й в България има над 1, 05 млн. тона слънчогледово семе, което ще стигне за 4 години напред. Това по думите на Нинова означава, че суровина има. Така се задържат количества заради очаквания за увеличение на цените или за износ. За целта дават сигнал до КЗК, която да направи проверка за картел, монопол или господстващо положение, като ще влязат във всички складове. На свой ред Агенцията по стоковите борси ще провери всички пазари, за да се установи дали се крият количества.
„Няма да позволим на неколцина да станат милионери“, зарече се Нинова.
Наред с това на МС са одобрили и помощта от 40 лева на ден за украински бежанец. За целта обаче те имат известен гратисен период – до 31 март да се регистрират за пребиваване у нас за временна закрила. Към момента по думите на Василев има около 30 000 украински бежанци, но очакват те да се увеличат и да посрещнем стотици хиляди. Именно затова не могат да кажат колко точно ще е сумата, с която да се обезпечи тази мярка, като ще се плаща на реално отчетени разходи. Парите ще отиват не директно към самите бежанците, а в хотелите, държавните бази или домовете, където са настанени. За целта туристическото ведомство ще изработи механизъм как да се плащат парите. Помощта ще е за три месеца.
Василев коментира, че няма да удължават мораториума върху цените на тока.
До края на годината трябва да бъде пуснато приложение за електронна идентификация за смартфони. Това задължение е било възложено от правителството на министъра на електронното управление Божидар Божанов, съобщи говорителката на кабинета Лена Бориславова.
1 час бг
Последвайте ни и в Телеграм