Десислава Иванчева е осъдена на 6 години затвор. Иванчева е обвинена за корупция. Бившата кметица на столичния район ”Младост” ще заведе дело в Европейския съд за правата на човека. Това каза адвокатът ѝ Николай Хаджигенов. Посочва се, че в случая Иванчева е изтърпяла половината от присъда си предварително.
Адвокат Хаджигенов не разкри каква точно ще е претенцията пред съда в Страсбург. Делото „Иванчева“ обаче ще се запомни с показното нарушаване на правата на обвиняемите. В мотивите си първата инстанция, макар да определи тежките наказания от 20, 15 и 12 години затвор съответно за Иванчева, Биляна Петрова и Петко Дюлгеров, признава, че „присъствието на множество униформени, а част от тях и маскирани лица на КПКОНПИ няма законово основание“.
Съдът приема, че по време на ареста на Иванчева е била нарушена презумпцията за невинността ѝ, която е гарантирана от националното и европейското законодателство. Нарушението е, че тя е участвала в следствените действия с белезници, както и „публичността на нейното оковаване с белезници зад гърба ѝ“. „Това е драстично нарушение на презумпцията за невинност“, приема първата инстанция.
Пред спецапелативния съд адвокат Хаджигенов пледира, че презумпцията за невиновност на подсъдимите е нарушена, а с това е опорочено производството. Товава зам.-главният прокурор, а впоследствие и главен прокурор Иван Гешев, както и всички ангажирани в наказателното производство публични лица и политически фигури, включително свидетелят Александър Ваклин, са представяли месеци наред пред медиите Иванчева като виновна.
Апелативните магистрати обаче отговориха: „Безспорно презумпцията за невиновност е основополагащ принцип не само в българското национално право, но и в европейското такова.“ Без значение остава за съда, по какъв начин е бил представен определен подсъдим в публичното пространство, тъй като не се „контролира от съда, нито същият може да се намесва в свободата на словото, да контролира или да държи сметка за публично оповестяване на факти, за субективни лични оценки или израз на медийни нагласи.“
Задържането под стража и домашният арест по време на делото се зачитат като изтърпяна присъда. Така че осъдените ще имат право и да поискат условно предсрочно освобождаване. По закон съдът може да го постанови, когато осъденият е дал доказателства за своето поправяне и е изтърпял фактически поне половината от наложеното наказание. В случая с Иванчева тя реално е изтърпяла половината си присъда предварително.
Фрог нюз
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram