Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, свързани с избора на нов главен прокурор.
Два от законопроектите – на „Продължаваме промяната-Демократична България“ и този на „Има такъв народ“ бяха подкрепени единодушно с по 222 гласа „за“.
Проектът на „Възраждане“ бе подкрепен със 193 гласа „за“, 28 – „против“ и 0 „въздържал се“.
От обсъждането след представянето на проектите стана ясно, че ще има множество предложения за корекции между първото и второто четене.
Законопроектът на „Продължаваме промяната – Демократична България“ предвижда всички членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Според идеите, ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота. Предложенията включват прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Въвеждат се и редица ограничения във връзка с изпълняващите функциите на главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд, като: забрана за продължаване на изтекъл мандат чрез назначаване на временно изпълняващ функциите; забрана за временно изпълняващия функциите на главен прокурор да участва като кандидат поради явен конфликт на интереси, както и в случай на неуспешен избор, в първите 6 месеца след прекратяване на процедурата, кандидатът да няма право да бъде определян за временно изпълняващ съответните функции.
В законопроекта на „Възраждане“ е записано, че Пленум на ВСС с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС.
От „Има такъв народ“ предлагат структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела, както и ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган. Предложените изменения са насочени към ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на компетентността му като самостоятелен конституционен орган и създаване на реални възможности за участие на прокурорите и следователи в административната дейност на съответните структури. Въвежда се правилото заместниците на главния прокурор да бъдат двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията на главния прокурор. С предлаганите изменения се създават еднакви правила за командироване за всички магистрати във всички структури на съдебната власт.
В контекста на дебатите относно промените в ЗСВ, касаещи спиране на процедурата за избор на нов главен прокурор с един единствен кандидат – Борислав Сарафов, първи думата взе Хамид Хамид от ДПС-Ново начало. Той заяви, че ДПС-Ново начало ще подкрепят законопроектите за промени в ЗСВ на ИТН и на ПП-ДБ с уточнение да направят промени между първо и второ четене. Няма обаче да дадат подкрепа за противоконституционните текстове и тези текстове, които са на ръба на Конституцията в законопроекта на ЗСВ на „Възраждане“.
Хамид Хамид защити тезата си, че не кадровият орган – Висшия съдебен съвет, е с изтекъл мандат, а с изтекъл мандат са членовете на ВСС. ДПС-Ново начало няма да подкрепят текстовете, касаещи Инспектората на ВСС, който не може да се намесва в дела, които не са приключили. На Хамид Хамид му е странна и идеята за двойни мнозинства, които също са част от промените в ЗСВ. „Едно такова предложение е диктат на мнозинството в Царска Русия“, сравни Хамид.
Ремзи Осман от ДПС-ДПС заяви, че партията ще подкрепи и трите законопроекта, като и на него му е странна идеята за двойното мнозинство.
Депутатът от ИТН Александър Рашев обяви, че формацията на Слави Трифонов ще подкрепи и трите внесени законопроекта.
Мая Димитрова от БСП-Обединена левица заяви, че на първо гласуване левицата ще подкрепи на първо гласуване законопроектите, но на второ гласуване и след прецизиране на текстовете, ще бъдат подкрепени само тези текстове, които са в интерес на обществото.
Атанас Славов от ПП-ДБ изрази надежда да бъдат подкрепени и трите законопроекта за промени в ЗСВ с аргумент, че зависимостите в съдебната система продължава.
Адвокат Петър Петров от „Възраждане“ пък индиректно от трибуната на Партийния дом се обърна към кандидата за главен прокурор Борислав Сарафов, че народните представители няма да позволят на ВСС с изтекъл мандат да изберат титулярен главен прокурор. „Процедурата е порочна и не трябва да бъде извършвана от този ВСС, защото обществото се опасява от бездействие и от липсата на действия от прокуратурата, свързани с корупционните престъпления по високите етажи на властта“, коментира адвокат Петров.
Той отново се обърна към Сарафов със следните думи: „Господин Сарафов, ние сме „Възраждане“! Може да ни искат имунитети, но няма да позволим да бъдете избран за главен прокурор“, закани се Петров.
Христо Расташки от МЕЧ заяви, че партията ще подкрепи и трите законопроекта, като призова народните представители от всички групи да ги подкрепят, за да се спре Борислав Сарафов.
Първият законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт е внесен от лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов и група народни представители. В законопроекта е записано, че Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС). Според вносителите промените имат за цел да предложат повече мерки, изключващи политическо влияние в съдебната система, както и да осигурят повече прозрачност и публичност в дейността на органите й.
От „Възраждане“ предлагат да се уреди въпросът с правомощията на органите на ВСС в случаите, в които те продължават да работят извън своя мандат. Част от предложенията касаят възможност за страни по висящи производства (физически или юридически лица) да сезират инспектората срещу актове, действия или бездействия на органите на съдебната власт, с които се нарушава правото им на разглеждане и решаване на делото в разумен срок, а не само за приключили производства.
Вторият законопроект за промени в ЗСВ е внесен от депутата от ПП-ДБ Надежда Йорданова и група народни представители. Той предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. В законопроекта се предвижда и въвеждането на така наречените двойни мнозинства – мнозинството от съдиите, избрани пряко от съдии, освен мнозинството на пленума във ВСС. Сред предложенията са, ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота. Предложенията включват прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС. За втората все още няма кандидати. За първата кандидат е Борислав Сарафов, а за втората – няма номинации при втора процедура.
Вносителите предлагат и след края на мандата си председателите на върховните съдилища и главният прокурор да не могат да бъдат назначавани за изпълняващ функциите. В момента председателят на ВАС Георги Чолаков, чийто мандат изтече, бе избран за временно изпълняващ функциите до избор за негов наследник.
Третото предложение за промени в съдебния закон е внесено от председателя на парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН) Тошко Йорданов и група народни представители. Идеите на вносителите са в две групи. Първата от тях е насочена към това структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела. Според вносителите на това основание следва да се заличи в съдържанието на Закона за съдебната власт Върховната административна прокуратура като част от структурата на прокуратурата и тя да се превърне в отдел.
Втората група предложения за промени са насочени към ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган. Вносителите предлагат определяне на законово ниво на броя на заместниците на главния прокурор и техните правомощия. Предлага се те да са двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията. Вносителите предлагат и отпадането на правомощието на главният прокурор и неговите заместници да могат писмено да отменят или изменят прокурорски актове. По този начин се ограничава възможността за намесата им по конкретни прокурорски преписки.
Изборът на нов главен прокурор е насрочен за 16 януари тази година. Процедурата за избор на главен прокурор бе открита на 22 юни от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) по предложение на Прокурорската колегия. В рамките на процедурата беше предложена само една номинация, тази на Борислав Сарафов. Тя бе издигната в последния момент, на 10 октомври, от членовете на Прокурорската колегия – Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова.
След номинацията последваха политически коментари като от „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Възраждане“ и „БСП – Обединена левица“ поискаха процедурата за избор да бъде спряна и да не бъде избран Сарафов. От ПП-ДБ дори настояха за законови промени, които да не позволят Борислав Сарафов да бъде избран за ръководител на държавното обвинение. По този въпрос от „Има такъв народ“ изразиха подкрепа. „Алианс за права и свободи“ също декларираха, че този Висш съдебен съвет не трябва да избира главен прокурор и председател на ВАС. За прекратяване на процедурата за избор на главен прокурор, чрез спешни законови изменения и пълно обезсилване на ВСС с изтекъл мандат, настояха и от партия МЕЧ.
Източник: Епицентър
Последвайте ни и в Телеграм