„Нещата в (управляващото мнозинство) ще се изострят през следващите седмици до местните избори. Има неудобство от двете страни (ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС), че трябва да седят на една маса и да гледат в общото бъдеще, както и за това, че едните спечелиха властта и след това не я упражниха, а я дадоха на други хора. Това неудобство ще се засилва по време на местните избори, защото и двете страни ще трябва да активизират своите съмишленици, за да се представят добре на вота“.
Това каза пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, бивш министър на образованието, и подчерта, че се съмнява, че „ще се мине гладко“ през изборите за местна власт.
По думите на проф. Вълчев напрежението между правителството и президента устройва и двете страни:
„В лицето на Румен Радев правителството вижда своето основание да съществува, за да устоят на президента, защото не трябва да има негови служебни правителства, които, казват те, не е по-добре да ги има и т.н. Ето ви една легитимация. От страна на г-н Радев е същото – той не случайно прави това, защото по този начин излиза, че той е единствената опозиция на това, което се случва в страната. Допускам, че това нещо ще продължи. Въпросът е кой как ще изиграе тази ситуация“.
Според него отварянето на темата с промяната на националния празник е била тежка грешка на управляващите и президентът е „взел инициативата много силно“:
„Това не е въпрос за Конституция, а за Кодекса на труда. Ако някой иска да се занимава с този въпрос, да отвори кодекса на труда. Вдигането на въпроса на конституционно равнище, означава, че се търси започване на дебат – дали за прикриване на други по-важни неща, или пък нещо друго – това е отделен въпрос“.
Проф. Вълчев предложи въпросът за националния празник сега да бъде затворен и един ден, „когато всичко се нормализира в света около нас и в нас“, да се мисли кой да е националният ни празник. Той подсказа, че има страни, които имат повече от един национален празник.
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Даниел Вълчев в предаването „12+3“ можете да чуете тук.
Източник: БНР, Гласове
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram