Градушки удариха части от страната. Какво да правим при гръмотевични бури?

Ds olil

Обилни валежи паднаха във вторник в западните и централните райони на страната. В някои части на Централна България валежите бяха временно поройни, с мощни пориви на вятъра и градушка.

Според радарите на Агенцията за борба с градушките в ранния следобед гръмотевичната активност е била интензивна от двете страни на Централна Стара планина, както и в Родопите, предаде NOVA.

Мощна буря премина над смолянското село Славейно. Улиците са се превърнали в река. Няма данни за по-сериозни щети. За кратко е имало прекъсване на електричеството.

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде за днес предупреждение от първа степен – жълт код, за гръмотевични бури и за значителни валежи в 13 области в Западна и Централна България. В областите Велико Търново, Русе и Силистра предупреждението е за горещо време.

Експертите припомнят, че при разразяване на гръмотевична буря човек трябва веднага да потърси подслон. В случай, че се намирате в планината, е необходимо да напуснете върховете, билата и откритите пространства.

Съветите на МВР през последните години винаги са били при възникване на бедствие незабавно да бъде подаден сигнал на тел. 112.

На оператора трябва да съобщим име, адрес и друга информация, свързана с бедствието. Ако не разполагаме с телефон, трябва да предупредим за опасността в общината или в кметството на най-близкото населено място.

Ако се намираме у дома и се случи наводнение, трябва незабавно да изключим газта и електричеството и да поставим на възможно най-високото място всички по-ценни предмети. Добре е да имаме предварително приготвена „чанта за оцеляване”, която да съдържа вода, консервирана храна, фенерче, ножовка, съдийска свирка, лични документи общи и специфични лекарствени препарати.

Когато не сме в състояние да се евакуираме от сградата, за да защитим живота си е добре да се преместим на най-горните етажи или на покрива

.

Ако водната стихия ни завари извън дома и се намираме близо до корито на пълноводна река или в дере, незабавно трябва да се отдалечим и да застанем на най-близкото възвишение.

Не трябва да заставате под/над мостове, подлези, надлези и др. Не трябва да се пресичат бързо течащи и залети площи, освен ако сме сигурни, че водата е до коленете ни. При предприемане на подобни действия е добре да има подсигуряване с помощно въже.

При пътуване с моторно-превозно средство е препоръчително да се спре на възможно най-високото и безопасно място и да се изчака спадането на нивото на водата.

Правила за поведение при гръмотевични бури

Ако сте вкъщи или на работното място, трябва да изключите от мрежата телевизора, кабела от външната антена, компютъра и останалите електрически уреди. Затворете вратите и прозорците. Стойте далеч от чешми, балконски врати, прозорци.

Ако се намирате сред природата, постарайте се да застанете далеч от високи дървета и самотно стърчащи канари. Ако наблизо има сух предмет, седнете върху него. Не лягайте и не докосвайте земята с ръце. Клекнете, като плътно прилепите крака. Наведете главата си надолу и притиснете колене до гърдите си. Със скръстени ръце обхванете глезените на краката. Дръжте се на разстояние от съседа си.

Ако сте на колело, слезте от него. Не се хващайте и не дръжте метални предмети, те привличат гръмотевиците. Отдалечете се от електропроводите за високо напрежение. Стойте настрани от метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения.

Сред природата подходящи места за подслоняване са пещерите. Застанете най-малко на 3 метра навътре от входа и се старайте да има поне метър свободно пространство от двете ви страни. Не се подслонявайте близо или под надвиснали скални маси.

Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн незабавно излезте от водата и се отдалечете. В случай че сте с лодка или сърф в морето бързо тръгнете към брега.

Източник: Фрог нюз

Последвайте ни и в Телеграм