В сряда – най-топло за тази седмица. Климатолог: Горещото време в България не е аномалия

Ds olil

Сряда ще е най-горещият ден от тази седмица, предупреждават от Националния институт по хидрология и метеорология.

Понижението на температурите между сряда и четвъртък ще е свързано с преминаващ на страната студен атмосферен фронт. След четвъртък температурите отново ще се повишат.

Лято е и е добре температурите да са високи, коментира за БНР Виктория Клещанова от Националния институт по хидрология и метеорология.

В Гърция продължава да е усложнена обстановката, свързана с пожарите, причинени от горещото време.

На места огънят достигна до морето и така беше загасен. Някои от туристите са били буквално евакуирани от плажа, разказа кореспондентът на БНР Катя Пеева.

Температурите са над 40 градуса. Вчера беше отчетен рекорд – 47,6 градуса, поясни тя. По думите ѝ в някои дни сутрин температурите започват от 30 градуса нагоре.

На остров Родос има и хипотеза на местните жители за умишлени палежи, има и арестувани по подозрения за такива палежи.

Горещото време в България не е аномалия. През лятото в България става горещо. Толкова горещо, колкото сега, не става всяка година. Такива дълги периоди с високи температури се случват периодично„, отбеляза климатологът доц. Илиян Господинов в предаването „Преди всички“.

За последното десетилетие той посочи няколко години с подобни периоди на изявено високи температури – 2010, 2012, 2017, 2021 и 2022 г., а за предходното десетилетие – 2000, 2001, 2007 г.

Топлата вълна в България не е екстремна. Все още нямаме подобрени температурни рекорди, подчерта климатологът.

„Трябва да сме готови, да сме адаптирани към прояви с горещо време през лятото“, подчерта специалистът.

По думите му честотата, продължителността и амплитудата на топлите вълни се очаква да се увеличава.

Причините за тази топла вълна в Европа и САЩ са свързани с атмосферната циркулация. Такава е структурата на движението на въздушните маси, което води възможност за транспорт на топъл въздух от Африка към Европа в този период на годината.“

Ел Ниньо е най-голямата климатична структура в земната климатична система. Тя обаче се намира много далече от България, оказва важно влияние в своите екстремни фази и се отразява и на глобалния климат, каза доц. Господинов.

„Става въпрос за повишаване на глобалната температура. Не става въпрос, че задължително и пряко ще има връзка с температурите на конкретно място на Земята, например в Европа и България.“

Въпреки че средната глобална температура може да се окаже малко по-висока, не може да направим извод, че в България ще бъде по-топло от обикновено, защото има местни климатични характеристики, каза доц. Илиян Господинов.

Засега климатичните промени изглеждат неизбежни. Мерки за адаптация, промени в нашата организация на работа и живот през лятото трябва да има, изтъкна още той.

Чуйте повече по темата в звуковите файлове. 

източник: БНР

Последвайте ни и в Телеграм