„Възраждане“ внесе закон за личния фалит на физически лица

Ds olil

Народните представители от третата по големина и най-голяма опозиционна сила внесоха в 50 Народно събрание  „Законопроект на несъстоятелност на физическите лица“.

Общоизвестно е, че България е най- бедната страна с най-ниски доходи на глава от населението сред държавите членки на Европейския съюз.  Така наример за  2023 г. на прага на бедността са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на страната, при линия на бедност средно за страната  в  637.92 лв. средномесечно на лице от домакинство. В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност е нараснал с 21.3%.

Единственото решение на така създадената ситуация е създаването на законов механизъм за премахването на този статус. Съответно този механизъм следва да предложи решение на проблема с лошите кредити посредством бърза, ефективна и оптимална по себестойност процедура по обявяване в несъстоятелност на физическите лица.

За периода от 3 години бяха внесени  4 законопроекта за несъстоятелността на физическите лица. Бяха проведени обществени изслушвания, представени становища, проведени дебати в пленарна зала, които дават възможност за преосмисляне на внасяните до момента  законопроекти, коригиране на техните слаби страни, надграждане  и преработване.  

Законопроект на „Възраждане“ надгражда  разработките на предходните 4 законопроекта, съобразявайки се със становищата, изразени при тяхното обсъждане.

С приемането на законопроекта ще се даде възможност на публичните, държавните и частните съдебни изпълнители да прекратят натрупани с десетилетия изпълнителни дела, по които реално няма никакво движение, но поглъщат административен капацитет.

Законопроектът на „Възраждане“  предвижда длъжник, който в продължение на повече от 6 последователни месеца не е в състояние да изпълни едно или повече парични задължения към свои кредитори на  обща стойност над 6 минимални работни заплати към момента на подаването на заявление за откриване на производството, изпада в несъстотелност и има право да го декларира.

Държавната такса за разглеждане на молба за откриване на производство по несъстоятелност по този закон е символичната сума от 10 лв.

Законопроектът на „Възраждане“ предвижда производството по несъстоятелността да се прекратява с обявяване на длъжника за неплатежоспособен във всички случаи, когато са изминали 18 месеца от започването му и масата на несъстоятелността е изчерпана.
Друго съществено предимство за длъжниците, което предлага законопроектът на „Възраждане“ в сравнение с други предлагани преди това, е предложението компетентни съдилища по несъстоятелността да са районните, а не окръжните, с което се облекчават длъжниците от малките населени места в страната, които са и преобладаващото мнозинство сред длъжниците.

В предлаганите от други политически партии, подобни законопроекти, предвиждат неплатежоспособност в продължение на 12 месеца за задължения по-големи от 24 минимални работни заплати. Това  обаче не би могъл да реши проблемите на обикнвения човек, за който период от една ли две години в невъзможност да покрие задълженията си би могъл да доведе до това той да стане обект и на инситуционален натиск.

Законопроектът на „Възраждане“ е съобразен и с бългаските граждани и техните потребности, с това което споделят хората от най-бедните регион в страната, с които народните представители на „Възраждане“ се срещат непрекъснато и тъсят решение на проблемите им чрез законодателни предложения.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram