Всяко трето престъпление у нас е на пътя

Ds olil

Всяко трето престъпление у нас е пътнотранспортно, като нарастват случаите на шофиране след употреба на алкохол или наркотици. Това са част от заключенията в изследването „Тенденции и превенция на престъпленията по автомобилния транспорт (чл. 343-343г НК)“, изготвено от екип с ръководител доц. д-р Екатерина Салкова.

Експертите обаче са категорични – общият брой на престъпленията по пътя намалява, а засилването на наказателната репресия не решава нито един от проблемите с тях.

Изследването проследява и анализира статистиката на престъпленията на пътя, законодателната рамка и нейните промени, съдебната практика, основните проблеми при прилагането на съответните норми на НК и НПК. Основният период на изследване е 2016-2021 г., сравнен с 2010-2015 г.

Увеличават се само пътнотранспортните престъпления, свързани с употреба на алкохол или наркотици, като според д-р Салкова причините и условията за тях трябва да се разглеждат комплексно и да се работи най-вече по превенцията им.

1/3 от разгледаните от Върховния касационен съд дела за м.г. са класически престъпления на пътя, отчете съдия Красимир Шекерджиев от изследователския екип. Наказанията са основно лишаване от свобода, повечето от тях – условни.

Екатерина Салкова отчете наличието на сериозни затруднения с основни експертизи като автотехническите и токсикологичните. При първите проблемът е малкият брой вещи лица, които извършват качествени експертизи, при втория – дългото време за изследване на пробите. Препоръката е да се засили капацитетът при експертизите.

Обърнато бе внимание и на недостига на екипи на пътна полиция в София, които се занимават с автопроизшествията. Това води до забавяне и понякога до изкривяване на закона, обясни съдия Шекерджиев.

Министър Мария Павлова благодари на екипа за професионално свършената работа, Съветът единодушно я оцени като отлична. Резултатите от изследването ще бъдат представени и обсъдени публично.

Това е първото завършено криминологично изследване след възобновяването на дейността на Съвета за криминологични изследвания като експертен консултативен орган за наказателната политика на държавата. На последното си заседание Съветът, председателстван от министъра на правосъдието Мария Павлова, прие окончателния доклад по него.

Източник: Нюз бг

Последвайте ни и в Телеграм