Връщат поликлиниките, няма да сме вързани за един личен лекар?

Ds olil

Идея за нова здравна реформа на управляващата коалиция разбуни лекарската гилдия и хвърли в смут пациентите. Засега конкретните параметри на промените още не са ясни, а основен говорител по темата от властта е шефът на здравната комисия в парламента доц. Антон Тонев, варненски хирург-онколог от „Продължаваме промяната“. Основен момент е намаляване ролята на личните лекари и въвеждане на свободен избор при кой доктор да отидем.

Реформата предвижда връщане на поликлиниките, нормално работно време за медиците в тях, а спешните случаи или нощните здравни проблеми на хората да се решават в спешните центрове в лечебните заведения.

Към момента това е само предложение, обвързано с активирането на електронното здравно досие, което трябва да заработи до края на тази година. Достъп до него ще имат всички специалисти и това цели да елиминира нуждата един пациент да се обслужва само от един лекар, който познава отлично здравословното му състояние.

Джипитата няма да бъдат премахнати. Начинът на заплащането им ще се промени, а обслужването на пациентите ще се подобри, уверяват управляващите. Предложенията обаче вече се посрещат на нож от общопрактикуващите лекари.

Сред основните причини е, че промяната ще удари джипитата с големи практики, тъй като няма да се плаща за брой записани пациенти, а само за извършени прегледи.

Това ще обърне драстично потока на парите, които се плащат от Здравната каса

От 2000 г. насам личните лекари са най-облагодетелствани, защото печелят от брой записани пациенти, отделно от такси за посещения, също и от други дейности, коментират от гилдията. Така едно джипи получава средно 3-4 хиляди лева на месец. В същото време специалист хирург в болница получава доста по-малко.

“Ако един пациент обикаля различни общопрактикуващи лекари, от всеки би могъл да иска направления за най-различни места. Това е разрушаване на една система, без да е обмислено докрай как да се направят нещата. Основният въпрос е как ще става разплащането. На посещение ли ще се плаща? Ако е така, какво ще се прави, ако един пациент реши да обикаля лекарите? Всеки път ли ще се плаща. В момента личният лекар е пазачът на вратата”, критикува предложенията на “Продължаваме промяната” доц. д-р Спас Спасков, бивш шеф на „Пирогов“.

Новият модел обаче има и много застъпници. Те изтъкват като предимство, че ще отпаднат лимитите за направления. Всеки пациент ще знае какви и колко здравни услуги му се полагат годишно. Статутът на специалистите по обща медицина ще стане равен на останалите. А пациентът ще може да избира при кого да се прегледа.

„Предложението е всички лични лекари да се отворят на ваша полза. Ако си харесате един, само при него може да ходите.

Досието ви ще бъде електронно и всеки един личен лекар ще има достъп до него

и ако вашият личен лекар няма възможност да ви приеме сега, да можете да отидете при друг специалист, на когото имате доверие“, коментира депутатът от ПП Стою Стоев, който е юрист и член на парламентарната здравна комисия.

Той напомня, че в момента много хора се оплакват, че чакат с часове, за да бъдат приети. „В случая ще може да си записвате час без опашка, директно да отивате при личен лекар. Ако вашето състояние изисква по-голяма спешност, няма да чакате един ден, за да отидете при даден специалист, а ще отидете да вземете направление възможно най-скоро“, поясни още Стоев.

Сред основните упреци към управляващите са, че проектът е недомислен и не е обсъден със съсловните организации. Не е ясно и колко време ще отнеме да бъдат свързани доболничната, болничната помощ и лабораториите, за да е налице цялата информация за даден пациент назад във времето.

„Все още няма предложение черно на бяло до Сдружението на семейните лекари. Няма никакво обсъждане по тези промени. Трябва да видим какво ще се представи официално, защото в момента един казва едно, а друг – друго. Едва когато се запознаем с официално предложение, тогава ще коментираме“, посочи пред „Марица“ шефът на пловдивските джипита д-р Костадин Сотиров.

Засега недописаната реформа среща подкрепа от пациентските организации, но и от там признават, че са важни детайлите по проекта. Защото практиката досега показва, че посрещаните с „ура“ промени често се превръщат в катастрофа.

1 час бг

Последвайте ни и в Телеграм