Важно да спазваме въведените противоепидемични мерки за физическа дистанция, учестена дезинфекция и носене на предпазна маска за лице
Все повече се говори за наближаването на четвърта вълна на коронавируса, а в последните дни се забелязва и ежедневен ръст на заболелите от COVID-19 у нас. Какво да очакваме… По темата говорим със зам.-министъра на здравеопазването д-р Тома Томов. Ето какво сподели той пред Dir.bg.
– Д-р Томов, как се движи разпространение на коронавируса към днешна дата. Виждаме, че в последните дни има тенденция към увеличение?
– България все още се намира в „зелената зона“ по разпространение на COVID-19 според критериите на Европейския център по превенция и контрол на заболяванията. За последните 14 дни заболяемостта е 36,8 на 100 хил. души население, като за сравнение Гърция е с 370,63, а Кипър – с 1258,94. Точно поради тази причина Министерството на здравеопазването препоръча на българските граждани да се въздържат от неоснователни пътувания до тези държави. Говорим за близки до нас държави и с оглед динамичната обстановка по отношение разпространението на коронавирусната инфекция очакваме скоро време България да влезе в „оранжевата зона“. Затова е добре гражданите да използват момента и да се ваксинират срещу COVID-19.
– При какви стойности на заболели една страна преминава от една рискова зона към друга?
– Критериите на Европейския център по превенция и контрол на заболяванията са посочени на интернет страницата на центъра, именно за да може всеки гражданин да се ориентира бързо. С тази цел е създадена и интерактивна карта.
– Много страни вече определят България като все повече рискова страна и обсъждат да ни извадят от „зелената зона“?
– Критериите на ECDC са ясни, а държавите, които са извън Европейския съюз, работят по свои модели, затова няма как да коментирам така зададения въпрос. Както казах, все още сме с ниски нива на заболяемост, но същевременно отчитаме повишение на случаите, а при целогеномното секвениране на отделни проби установяваме голям процент вирусни варианти с повишено значение за общественото здраве. Такъв е „Делта“ вариантът (б.р.-индийският).
– Краят на август или краят на септември – кога да очакваме нова вълна?
– До голяма степен от нас като общество зависи дали и кога да очакваме нова вълна. Затова е важно да спазваме въведените противоепидемични мерки за физическа дистанция, учестена дезинфекция и носене на предпазна маска за лице. И най-вече да подходим отговорно към себе си и към близките си, избирайки ваксината като средство да се предпазим от тежко протичане на заболяването и евентуална хоспитализация.
– Какви мерки ще се предприемат в страната?
– Създадохме Национален план за справяне с пандемията от SARS-CoV-2, в който ясно е разписано при какви показатели какви мерки се предприемат. Планът вече е приет с решение на Министерския съвет, а целта му е от една страна да има предвидимост и хората и бизнесът да са подготвени, а от друга страна – здравната система да се приведе в готовност за работа в условията на следваща вълна.
– Много фирми върнаха служителите си да работят в офиса. При каква заболеваемост отново ще се предложи масово дистанционна работа от вкъщи?
– Ако питате какво сме разписали в плана, ако България влезе в „червената зона“, което означава с повече от 500 на 100 хил. регистрирана заболяемост за 14 дни, е важно повечето хора, чиято работа не изисква присъствие на работното място, да упражняват трудовата си дейност от разстояние.
– Каква е готовността на болниците към днешна дата. Много от тях закриха ковид отделенията си, но остават ли готови?
– В Националния план е описана организацията (кога, какви и колко легла разкриват отделните болници), която лечебните заведения следва да създадат за хоспитализация на пациенти с коронавирусна инфекция при съответните показатели (пр. брой новорегистрирани случаи за 14 дни, случаи за болнично лечение на ден (20%) и т.н. Освен това, съгласно Закона за здравето министърът на здравеопазването може със заповед да разпореди на регионалните здравни инспекции въвеждането на временни мерки и дейности за организация и преструктуриране на лечебните заведения за определен период от време. Създаването на организация на здравните дейности, свързани с COVID-19, тяхната координация и контрол са възложени на директорите на РЗИ.
Обръщам внимание, че част от усилията на МЗ за справяне с евентуална нова вълна беше и разработването на единен протокол за диагностика и лечение при COVID-19. Документът вече е утвърден и е публично достъпен.
– При каква заболеваемост отново ще има препоръки за отмяна на плановия прием на болни?
– Характеристиката на епидемичния процес е тази, която ще покаже. При повишаване на заболяемостта – много вероятно е да се приложат мерки.
– Към момента „Делта“ вариантът какъв процент от направените проби представлява?
– 52 случая на Делта вариант на SARS-CoV-2, известен като Индийски вариант, са установени от НЦЗПБ чрез целогеномно секвениране от ново поколение. Анализирани са общо 54 клинични проби. Клиничните проби са взети от пациенти с COVID-19 в периода 6-20 юли 2021 г. и са изпратени от 29 различни лечебни заведения от 11 области на страната. При 53 от пробите се установиха вирусни варианти с повишено значение за общественото здраве, от тях: 52 (96,3%) са „Делта“ и един е „Алфа“.
– Задава се и още по-нов – южноамерикански вариант. При него какво е характерното?
– Рано е да се каже. Все още говорим за изследвания.
– Ваксините, които получаваме, осъвременени ли са към новите варианти. Каква информация има?
– Според СЗО одобрените до момента ваксини осигуряват защита срещу новите варианти.
Експерти от различни области на медицината непрекъснато изучават как новите варианти влияят върху вируса, включително всяко евентуално въздействие върху ефективността на ваксините срещу COVID-19. В бъдеще може да са необходими промени във ваксинациите, като използването на бустерни ваксини и други актуализации. Най-важното е да се ваксинирате и да продължите със спазването на мерките за намаляване на разпространението на вируса, включително физическо дистанциране, носене на маска, добра вентилация/проветряване, редовно миене на ръцете и търсене на консултация и медицински грижи навреме. Това ще допринесе за намаляване шансовете вирусът да мутира.
– С какво количество ваксини разполагаме към днешна дата?
– Разполагаме с над 2 млн. дози от ваксините срещу COVID-19, от четирите одобрени за приложение в ЕС ваксини и всеки гражданин може да направи своя информиран избор без значение от здравноосигурителния му статус.
–––
Д-р Тома Томов е роден през 1983 година.
Завършва медицина в МУ – София. Има специалност по инфекциозни болести.
От 2011 до 2015 година работи като асистент и административен асистент в Катедрата по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина на МУ- София. В периода 2009-2016 г. е ординатор в Отделение за пациенти с имунна недостатъчност в СБАЛИПБ „Проф. Ив. Киров“.
От 2016 г. работи в Клинична лаборатория и фармакология на УМБАЛ „Александровска“. След това е лекар по инфекциозни болести в същото лечебно заведение. Преподава на студенти – медици и фармацевти в МУ – София. От март 2020 г. е началник на COVID-отделението на УМБАЛ „Александровска“./КРОСС/
Последвайте ни и в Телеграм