Вижте тук решенията, приети на днешното правителствено заседание

Ds olil

Одобрени са два стратегически документа за управлението на средствата в Сребърния фонд

Със свое решение правителството прие дългосрочната инвестиционна политика на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (т.нар. Сребърен фонд) и средносрочната стратегия за инвестиране на средствата му за периода 2025 – 2027 г.

Двата документа са одобрени от управителния съвет на Фонда и предвиждат запазване на прилагания досега консервативен подход за управление на активите, при спазване на принципите за надеждност, ликвидност и прозрачност. По този начин се гарантира минимизиране на негативните ефекти и проявите на волатилност на международните капиталови пазари. Това съответства на текущата пазарна среда и води до избягване на риска от намаляване средствата на Фонда, което е неприемливо от гледна точка на основната му функция.

Най-добрата алтернатива за инвестиране на средствата на Сребърния фонд е тяхното депозиране в отделна сметка в Българската народна банка или други инструменти по сметки в нея, както е и досега.

Приетите от Министерския съвет стратегически документи ще бъдат актуализирани ежегодно, в съответствие с икономическото развитие, пазарните показатели и промените в параметрите на държавната пенсионна система, направени вследствие на законови промени.

Одобрени са промени в постановлението за създаване на Единен информационен портал за обща информация за управлението на фондовете на Европейския съюз в България

Правителството прие Постановление за изменение и допълнение на Постановление № 6 на Министерския съвет от 2007 г. за създаване на Единен информационен портал за обща информация за управлението на Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз в Република България. С приетото постановление наименованието на Единния информационен портал (eufunds.bg) е приведено в съответствие с наименованието, посочено в Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление (ЗУСЕФСУ), а именно – Единен информационен портал за обща информация за изпълнението и управлението на средствата от Европейския съюз.

Съдържанието на портала е допълнено с оглед посочените в ЗУСЕФСУ хипотези, в които документи и информация следва да бъдат публикувани на портала.

Прецизирани са разпоредбите, свързани с определянето на лица, които да въвеждат и актуализират информация в портала. Конкретизирани са също техническите изисквания към системата, които следва да гарантират, че актуализирането на информацията в портала, заличаването на неактуална и коригирането на недостоверна информация се извършват по начин, който не води до унищожаване или повреждане на информацията.

С приемането на постановлението се финализира актуализирането на подзаконовата нормативна уредба за изпълнение на програмите за програмен период 2021-2027 г. и се постига вътрешна съгласуваност на актовете от националната нормативна уредба в областта на управлението на средствата от Европейските фондове при споделено управление.

Одобрен е проект на договор във връзка със сътрудничеството със САЩ  в предотвратяването и борбата с тежката престъпност

Министерският съвет одобри проект на Договореност между Министерството на вътрешните работи на Република България и Департамента за вътрешна сигурност на Съединените американски щати, Агенцията на САЩ за правоприлагане в областта на имиграцията и митниците, Агенцията за разследвания в областта на вътрешната сигурност относно използването на Сигнализиращата програма за биометрична идентификация на транснационалната миграция съгласно Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за засилване на сътрудничеството в предотвратяването и борбата с тежката престъпност.

Проектът на договореност е предложен от американската страна и предвижда осъществяване на двустранно сътрудничество по линия на американската Сигнализираща програма за биометрична идентификация на транснационалната миграция.

В рамките на Програмата компетентните органи на МВР ще предоставят на американската страна информация за физически лица, граждани на трети държави, които са били задържани от българските полицейски органи във връзка с разкриването на тежки криминални и терористични престъпления и най-вече – незаконното им влизане на територията на страната. Американската страна ще извършва проверка на съответните лица, като съпоставя получените данни със записите, съдържащи се в базите данни на Департамента по вътрешна сигурност, Департамента по правосъдие и Департамента по отбрана и при получено съвпадение ще предоставя на компетентните български органи релевантна информация за идентифицираното лице.

За българската страна програмата способства за намаляването на рисковете, съпътстващи миграционния натиск към страната, като позволява да бъдат идентифицирани физически лица, които могат да представляват опасност.

Правното основание за осъществяването на това сътрудничество е чл. 11 от сключеното през 2012 г. Споразумение между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за засилване на сътрудничеството в предотвратяването и борбата с тежката престъпност, ратифицирано от Народното събрание, обн. ДВ, бр. 42 от 2013 година.

Разрешава се пребиваването на територията на България на съюзнически въоръжени сили, във връзка с в учение на НАТО

Министерският съвет на Република България прие решение, с което разрешава преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически въоръжени сили, във връзка с участието им в учението на НАТО „STEADFAST DART 2025“ (STDT25).

STDT25 е учение на НАТО с реално развръщане на формированията от Съюзните сили за реагиране (ARF) на териториите на Република България, Република Гърция и Румъния през първото тримесечие на 2025 година. То се планира от Върховното главно командване на съюзните сили на НАТО в Европа (SНАРЕ) и се организира от Командването на съвместните сили на НАТО в Неапол (JFCNP). STDT25 е основното учение в периода на дежурство на Съюзните сили за реагиране.

Приемането на елементи от Съюзните сили за реагиране на територията на Република България за участие в учението STDT25 и осигуряването на поддръжка от страната домакин на тези сили на НАТО ще допринесе за утвърждаване ролята на страната ни като значим съюзник на Югоизточния фланг на Алианса.

С решението се разрешава пребиваването на съюзнически въоръжени сили, участници в учението на НАТО STDT25 на територията на Република България и транзитно преминаване на съюзнически въоръжени сили в посока от Република Гърция и Република Турция през Република България за Румъния и обратно. Броят на участниците в учението, пребиваващи в страната няма да надвишава международните договорености.

Приемането на решението не води до пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет.

Одобрен е международен договор в сферата на отбраната

Министерският съвет на Република България одобри международен договор (Letter of Offer and Acceptance -LOA) BU-P-LBI „Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“ по Програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби. С решението се предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал.1, т.4 и т.7 от Конституцията на Република България, да ратифицира със закон този договор.

Международният договор е изготвен във връзка с изпълнение на Актуализирания проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“, приет с Решение на 44-тото Народно събрание на 19 юли 2018 г. Реализирането на договора ще позволи новостроящите се многофункционални модулни патрулни кораби на Военноморските сили на Република България да придобият способности за комуникационна сигурност и осъществяване на защитен обмен на тактически данни.

С друго решение правителството прие доклад на министъра на отбраната за упълномощаване да изготви и подпише искания до правителството на САЩ и до Комитета за управление на програмата „Мултифункционална система за обмен на информация“ за разрешаване на временно предоставяне ползването на трети страни на оборудване, документация, информация и софтуер за система за обмен на информация Link-16, придобивани от Република България с договор по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби (Foreign Military Sales-FMS).

Реализирането на решението ще подпомогне изпълнението на приоритетния за Министерството на отбраната актуализиран Проект за инвестиционен разход ,,Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“.

Генерал-лейтенант Цанко Стойков е предложен за удостояване с орден „За военна заслуга“ 1 степен

Министерският съвет прие Решение за предложение до Президента на Република България за издаване на указ за награждаване с орден „За военна заслуга“, 1 степен на генерал-лейтенант Цанко Стойков за постигнати високи резултати по време на службата си в Българската армия, за дългогодишна и безупречна служба, за принос към опазване на националната сигурност и обществения ред в Република България, проявено трудолюбие и чувство на отговорност, заслуги за издигане авторитета на въоръжените сили, Министерството на отбраната и Българската армия пред партньорите ни от НАТО и ЕС и по повод освобождаване от военна служба и преминаване в запаса.

Правителството се разпореди с имоти

Правителството обяви част от имот – публична държавна собственост в гр. Силистра за имот – частна държавна собственост. Частта от имота е в управление на Висшия съдебен съвет (ВСС) и представлява едноетажна сграда на бул. ,,Цар Симеон Велики“ № 31. С решението на Министерския съвет, тъй като сградата е опасна за преминаващите покрай нея, се дава съгласие ВСС да я премахне за своя сметка при спазване на изискванията на чл. 197 от Закона за устройство на територията.

С друго решение на правителството Община Джебел получава собствеността върху имот – частна държавна собственост. Той се намира в местността „Кърма“ на гр. Джебел и е с площ от 386 кв. м. Теренът ще бъде използван за укрепване на ската с подпорна стена по проект на общината. При нереализиране на обекта до пет години от придобиването на имота местната администрация ще трябва да го прехвърли на държавата. Предвиден е ангажимент на областния управител на Кърджали да разработи механизъм за контрол, чрез който да осъществява периодични проверки за изпълнение на условията, при които имотът се прехвърля на община Джебел.

Министерският съвет промени статута на държавен имот от частна държавна собственост на публична държавна собственост. Той се намира на ул. ,,Тома Петков“ № 27 в гр. Червен бряг и представлява едноетажна сграда със застроена площ 337 кв. м. Имотът е в управление на Търговска гимназия „Васил Априлов“ – гр. Червен бряг на основание сключен договор между Областния управител на област Плевен и учебното заведение.

Кабинетът обяви сгради, които са части от имоти – публична държавна собственост, в управление на Агенция „Пътна инфраструктура“, за имоти – частна държавна собственост, и даде съгласие за премахването им поради отпаднала необходимост. Единият имот се намира на ул. ,,Иван Вазов“ в гр. Пещера и включва две сгради с предназначение за складови бази. Вторият е в гр. Ябланица, местност „Районна пътна база“ и представлява едноетажна сграда за обслужване на транспорта. Сградите са освидетелствани като опасни за работещите служители, както и на преминаващите в близост хора и автомобили. Със заповеди на кметовете на Община Пещера и на Община Ябланица е наредено същите да бъдат премахнати от АПИ. Необходимите средства ще бъдат осигурени от бюджета на Агенцията.

Министерският съвет прие решение за даване на разрешение за извършване на разпоредителни сделки с недвижими имоти, собственост на „Напоителни системи“ ЕАД, гр. София, находящи се в с. Мечкарево, общ. Сливен, обл. Сливен и с. Хаджидимитрова, общ. Тунджа, обл. Ямбол.

Одобрен е проект на Меморандум за разбирателство в областта на туризма между Министерство на туризма на България и Министерство на националната икономика на Унгария

Министерският съвет одобри проект на Меморандум за разбирателство в областта на туризма между Министерство на туризма на Република България и Министерство на националната икономика на Унгария.

В Меморандума са набелязани следните области на тясно сътрудничество – обмен на информация относно статистически данни и други въпроси, свързани с туризма, по­ специално обмяна на опит за създаването на Националния център за предоставяне на данни за туризма на Унгария (NTDSC); проучване на опита от националното законотворчество в туризма; сътрудничество в областта на висшето и професионално образование и обучение в туризма; обмяна на опит при прилагане на национални маркетингови стратегии; сътрудничество в областта на здравния туризъм и др.

С подписването на Меморандума ще бъдат създадени необходимите предпоставки за задълбочаване на двустранното сътрудничество в областта на туризма между двете страни както на държавно, така и на бизнес ниво.

Кабинетът прие промени в Закона за гражданското въздухоплаване

Кабинетът прие промени в Закона за гражданското въздухоплаване, с които се хармонизира националната уредба с настъпили промени в правото на Европейския съюз в областта на авиационната безопасност. Проектът включва текстове, свързани с авиационната сигурност, таксите за административни услуги и административно-наказателните разпоредби.

Предвижда се задължение за летищните оператори, въздушните превозвачи и организациите, определени в националната програма за сигурност на гражданското въздухоплаване, да защитават от кибератаки своите информационни и комуникационни технологични системи, както и данните от критично значение.

Предлага се назначаването на въздушни превозвачи по редовни международни линии по силата на международни договори, да се извършва със заповед на министъра на транспорта и съобщенията, с което се цели облекчаване на административната процедура.

Правителството прие Закон за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата

Правителството прие Закон за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата, който е разработен във връзка с необходимостта от привеждане на действащата нормативна уредба в съответствие с изискванията на правото на ЕС.

През 2020 г. Европейската комисия стартира процедура за нарушение срещу България поради констатирано противоречие на разпоредбите на Закона за адвокатурата, свързани с рекламата и забраната за привличането на клиенти чрез посредник.

За отстраняването на тези противоречия в закона се предвижда да бъдат премахнати общите забрани към търговските съобщения на адвокатите, като същевременно въвежда ясни правила по отношение на рекламата и посредничеството при предоставянето на адвокатските услуги.

Лицата, упражняващи професията адвокат, ще могат свободно да популяризират своята дейност, качества, квалификация и опит, както и да използват посредник за привличането на потенциални клиенти, но при спазване на предвидените в закона изисквания, които целят да гарантират, че дейността на адвоката е съобразена и отговаря на високите етични норми и принципи, които са присъщи за тази професия.

Със закона се конкретизират непозволените средства за реклама и привличане на клиенти и се въвеждат изисквания, които да ограничат възможността за нарушения при установяване на връзката между адвокат и клиент и за нерегламентирано предоставяне на адвокатски услуги от лица, които не са адвокати.

Прилагането на предвидените нови правила ще допринесе за по-ефективна конкуренция и съответно за по-високо качество на предоставяните правни услуги, ще повиши доверието в адвокатската професия и ще позволи на ползвателите на тези услуги да бъдат по-добре информирани при избора на адвокат.

Изменя се Наредбата за условията и реда за издаване на визи и определяне на визовия режим

Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за издаване на визи и определяне на визовия режим, приета с ПМС № 198 от 2011 г.

С Постановлението се синхронизира вътрешноправната нормативна уредба с пряко приложими разпоредби на достиженията на правото от Шенген и се преодоляват рисковете от противоречиво и неправилно прилагане на вътрешноправната нормативна уредба и неизпълнение на задължения по хармонизираната шенгенска визова процедура.

Усъвършенстват се и се прецизират националните процедури по издаване на визи за дългосрочно пребиваване. Създава се правна възможност външните доставчици на услуги да събират биометрични данни на кандидатите за виза за дългосрочно пребиваване в държавите, в които има сключени договори за представителство. Това ще доведе до разширяване на възможностите/местата/ за подаване на заявления за визи за дългосрочно пребиваване и ще бъдат облекчени най-натоварените задгранични представителства на Република България в чужбина, които обработват голям брой визови заявления.

Правителството прие Постановление за изменение на Тарифата за таксите, събирани от ДКСБТ

Министерският съвет прие Постановление за изменение на Тарифата за таксите, събирани от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСТБ).

Изменението на Тарифата е във връзка с § 6 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за въвеждане на еврото в Република България. Промените предвиждат всички суми в Тарифата да бъдат посочени в евро.

Нормативният акт ще осигури законова възможност за осъществяване на контролните правомощия на ДКСТБ, съгласно Закона за стоковите борси и тържищата, в частта уреждаща събирането на държавни такси от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата в евро, след като същото стане официална парична единица на Република България.

При превалутирането на таксите от левове в евро са спазени разпоредбите на чл.12 и чл.13 от Закона за въвеждане на еврото в република България.

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *