Павел Вълчев – социолог; Юлий Павлов – директор на Центъра за анализи и маркетинг
Социологическите проучвания показват, че политическото управление няма сериозен негативен отпечатък върху живота на хората. В момента хората все още може да си позволят лукса в личен план да се чувстват добре. Ако има усещане, че държавата не върви на добре, това не влияе на техния живот. Това каза социологът Павел Вълчев от Агенция „Алфа Рисърч“ в предаването „Говори сега“ по БНТ.
В по-дългосрочен план обаче това вероятно няма да продължи, добави той.
Павел Вълчев смята, че голямото предизвикателство пред всички политически партии е, че ще трябва да предприемат различен подход, тъй като парламентът оттук нататък ще е фрагментиран.
Директорът на Центъра за анализи и маркетинг Юлий Павлов не смята, че шансовете за формиране на редовен кабинет са големи, въпреки консенсусните разговори между преговарящите страни. „Ние виждаме, че има доста сериозни сили, които не искат да има правителство. Имаме доста силни съмнения, че Бойко Борисов не е напълно искрен, когато казва, че иска да има правителство поради съмнения за негови зависимости от Пеевски. От другата страна ПП-ДБ всъщност са ПП и ДБ. Принципното различие е във въпроса доколко искаме да има правителство, общата цел е по някакъв начин да бъде спрян изборът на Сарафов. Че те не използват най-добрите средства, това е отделна тема, но това е общата цел. Това да има редовно правителство, в което ПП-ДБ да участват, не е обща цел. ПП по-скоро искат да участват в такова правителство, докато ДБ са по-реалистично настроени“, посочи Павлов.
Според него, ако се стигне до предсрочни избори, ПП-ДБ отново ще се явят заедно.
Резултатите на „ДПС – Ново начало“ при нови избори вероятно ще се движат между 150 и 250 хиляди гласа, прогнозира Павлов.
Според Юлий Павлов в ГЕРБ има хора, които са по-близки до Делян Пеевски, отколкото до Бойко Борисов. „При едни нови избори Борисов ще има трудната задача да се отърве от подвластните на Пеевски“, коментира той./КРОСС/
Последвайте ни и в Телеграм