Бюджет няма: Държавата е на „ръчно управление“

За пръв път ще посрещнем Нова година без нова сметка за парите в държавата, но и без удължаване на настоящия бюджет.

„В първите сметки за 2025 година разходите бяха толкова големи, че заговорихме за дефицит от цели 6 процента. После недостигът се сви до сакралните 3 на сто, поне на хартия. От години дори не се опитваме да уравновесим везните, а за излишък в края на годината – и дума не може да става. За първи път през 2025 ще караме на бюджет на „ръчно управление“. И преди е имало години, които започват без приет навреме бюджет, но тогава се приемаха удължителни закони”, каза финансовият репортер Нова ТВ Нели Тодорова.

Финансистите нямат единно мнение – според едните, много от социалните плащания не могат да се случат, ако няма удължителен закон. Сред тези плащания са минимални пенсии и други. Според други няма да се стигне до подобно зацикляне.

„На въпросите ни към Министерството на финансите – какво ще се случва догодина с приходите, разходите, заплатите, пенсиите и т.н. – до момента нямаме отговор. Правилото е, че държавата може да харчи за януари толкова, колкото е харчила през миналия януари – според бюджет 2024. През миналия януари увеличението на пенсиите не беше влязло в сила, те бяха повишени през месец юли. Какво ще се случи с тях, все още търсим отговор”, заяви Тодорова.

Дупките в бюджета се пълнят с дългове, поясни финансовият репортер. „Ако през 2023 г. говорим за 42 млрд. лева, през 2028 г. ще има удвояване на дълга, който имаме. На фона на БВП той не е огромен. Има правило, когато се теглят заеми, те да бъдат за инвестиция, която след това да носи приходи”, поясни Тодорова. Ние теглим заеми, за да издържаме системите на държавата – да плащаме заплати и т.н. Стои въпросът доколко въпросните системи и дали всяка трябва да получава увеличение. За 10 години хората, работещи в държавната администрация са се увеличили с 2%. В същото време населението на България намалява с 11%”, обобщи Тодорова.

Най-голямото увеличението на заплатите е предвидено в сектор МВР – то е от 40 до 56 процента. Тук за 10 години броя на работещите намалява, за разлика от администрацията, но не със същия процент, уточни финансовият ни репортер и допълни, че значително увеличение на заплатите е предвидено и в сектор „Отбрана”.

Без бюджет и без удължителен закон държавата може да издържи максимум до 3 месеца. Бюджетната комисия ще започне разглеждането на данъчните закони и на бюджет 2025 на 7-ми януари.

Източник: 1 час бг

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *