България влиза в Шенген през януари 2025

Ds olil

Румъния и България могат да се присъединят напълно към европейското Шенгенско пространство от януари 2025 г. Това заяви унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер, цитиран от „Дер Щандарт“.

Той посочи, че окончателното решение ще бъде взето на срещата на министрите на вътрешните работи на ЕС на 11 декември.

Впоследствие от Европейската комисия съобщиха, че България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгенското пространство и премахването на вътрешния контрол по сухопътните граници е последното препятствие.

„Приветстваме положителния резултат от неформалните дискусии в Будапеща днес. Следва официалното решение на Европейския съвет. Нека през 2025 г. Шенген стане по-силен„, призоваха от ЕК.

Австрия се съгласи да вдигне дългогодишното си вето върху присъединяването на Румъния и България към Шенгенско пространство – нещо, което двете източноевропейски страни се опитваха да постигнат от години, но по-рано се сблъскаха със съпротивата на Виена, съобщава „Евронюз“.

Пробивът беше обявен днес следобед от унгарското председателство на Съвета на ЕС, което беше домакин на среща в Будапеща с вътрешните министри на Румъния, България и Австрия.

Тримата министри подписаха „съвместно споразумение“, за да проправят пътя за пълноправно членство в Шенген, съобщи унгарски говорител.

На практика това ще означава отпадане на проверките по сухопътните граници -последното останало препятствие. В началото на тази година проверките по морските и въздушните граници бяха окончателно премахнати.

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола подчерта, че „по-силен Шенген означава по-силна Европа“.

За да стане реалност, споразумението от Будапеща трябва да бъде единодушно одобрено от държавите членки.

Европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон, която участва в срещата на министрите, посочи, че гласуването ще се проведе на 12-13 декември и изрази надежда, че до 1 януари проверките по сухопътните граници ще бъдат напълно премахнати.

„Това е страхотен момент. Днес съм много щастлива„, изтъкна тя.

Отказът да се предостави пълно членство на Румъния и България в Шенген, който обхваща 450 милиона души и повечето страни членки, породи търкания между двете страни и Австрия – основният противник на този ход.

Виена заяви, че продължаващото пристигане на незаконни мигранти е доказателство, че Шенген „не работи“ и по-нататъшното разширяване не е оправдано. Букурещ и София пък оспориха това твърдение с аргумента, че нито една от тях не е част от западнобалканския маршрут, през който хиляди мигранти влизат незаконно в блока всяка година.

Брюксел силно подкрепяше кандидатурите им: от 2011 г. Европейската комисия, която е натоварена с оценката на кандидатите за Шенген, настояваше, че Румъния и България са „готови“ да се присъединят и молеше Австрия да отмени ветото.

Нидерландия също първоначално беше против, но в крайна сметка отстъпи.

Пробивът е постигнат в деликатен момент за Шенген – няколко държави членки, като Германия и Франция, въведоха отново граничните проверки в опит да контролират нелегалната миграция, въпреки че експертите изразиха съмнения относно ефективността на тази едностранна мярка.

Припомняме, граничните проверки между България и Румъния на река Дунав останаха след приемането на двете страни в Шенген по въздух и вода на 31 март.

Миналата седмица Австрия даде индикации, че ще разчисти пътя за страната ни и северната ни съседка за пълноправно членство в Шенген.

нюзбг

Последвайте ни и в Телеграм