Борисов призна: Чака се служебно правителство да оправи 18-милиардна дупка в бюджета

„Всички знаят за 18 милиарда лева дупка в бюджета и всички чакат да има някакво служебно правителство, което да понесе ударите на хаоса и какафонията“, призна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в сряда

“Ще има реални протестни действия, а не някой през интернет да ги управлява и да се хвали след това. Говорим за реални протести на полицаи, на военни, на лекари, учители, днес на таксиметрови шофьори. Хората няма да търпят да си говорим за едно, за второ или за трето.“, прогнозира Борисов

Той допълни: “Да не мислите, че на президента Радев му се прави партия (в тази ситуация)“

По неофициална информация на Mediapool Борисов е бил уведомен от служебната министърка на финансите Людмила Петкова за дупката в бюджета още преди изборите.

Самата Петкова продължава да дава откъслечни и неясни обяснения как смята да запълни дупката в Бюджет 2025 г., която наистина се очертава да бъде около 18 милиарда лева. Това около 9% от БВП.

България трябва да сведе бюджетния дефицита до приемливото за повечето парламентарни сили ниво от 3% от БВП (около 6.5 млрд. лв.). Основната цел на Петкова ще е намери допълнителни бюджетни приходи за около 10-12 милиарда лева, защото никой не допуска свиване на прогнозираните разходи.

От 1 януари значително увеличение на заплатите се очаква в армията и полицията.

Въпреки съветите на експерти, че правилните мерки са в посока свиване на разходите, Петкова ще заложи предимно на увеличаване на приходите (с около 9 млрд. лв.), но без вдигане на основните данъци – ДДС, данъка върху доходите и корпоративния данък.

Сред основните приходни мерки, обмисляни от Петкова, е данъчна амнистия, от която се очаква фискът да събере 3.9 млрд. лв. за една година. Амнистията включва две мерки – едната възможност е за доброволно внасяне на декларирани, но просрочени задължения, лихвите по които ще бъдат опростени.

Другата е опрощаване на глобите за физическите лица, които решат да обявят доходи от последните 5 години, които досега не са декларирали пред НАП.

Допълнителни приходи може дойдат и по линия на два нови данъка – върху свръхпечалбите на банките и върху добива на подземни богатства. БНБ вече се обяви срещу налагане на нов данък върху банките, защото той може да се отрази на банковите резерви.

Друга приходна мярка е изтеглянето напред на увеличението на акциза върху цигарите – наведнъж, от 1 януари 2025 г., ще влязат в сила предвидените стъпки както за 2025, така и 2026 г. Все още се обмисля дали ДДС върху хляба да остане 0%, но за останалите временно намалени ставки е заложено връщането им на 20% – това се отнася основно до ставката за ресторантите и кетъринга.

Министърът на финансите посочи, че бюджетът за следващата година не предвижда и премахване на Covid добавките към пенсиите. Предлага се обаче да отпадне начисляването на добавката Covid-19 от 60 лева към всяка новоотпускана пенсия.

Една от малкото разходни мерки ще бъде смекчаване на бюджетния ефект от ръста на заплатите в сектор „Сигурност“. Заплатите в МВР и Министерството на отбраната могат да бъдат увеличени поетапно, а не наведнъж, стана ясно още от думите на Людмила Петкова. Това значи увеличение с около 10%, а не предвидените към момента около 30-50%.

Източник: Медиапул

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *