Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че не подкрепя подписването на споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна.
Вчера служебният премиер Димитър Главчев, каза, че няма да го подпише, без да има парламентарно мнозинство.
Тази сутрин обаче стана ясно, че най-голямата парламентарна група ГЕРБ, която доскоро подкрепяше всяка инициатива за подкрепа на Украйна, вече е категорично против идеята.
В кулоарите на парламента Борисов заяви, че ако това се бе случило преди 6 месеца – щеше да подкрепи, но че сега, когато Европа и САЩ, и най-вече новоизбраният американски президент Доналд Тръмп, говорят за прекратяване на войната в Украйна, това би било като да „отворим фабрика на 9-и септември“.
„Разбира се, направили сме много за Украйна, но редовно правителство трябва да реши“, обяви Борисов.
Със споразумението България поема 10-годишен ангажимент към Украйна за политическа, икономическа и социална помощ за украинските бежанци разселени на територията на България, както и за обучение на военни и продължаваща военна помощ.
„Винаги съм твърдял че служебните правителства са, за да правят избори, и винаги съм бил против да подписват дългосрочни договори. Помните договора с „Боташ“. Подобно решение може да го подпише МС, не му е нужно ратификация на парламента, а най-правилно е, когато има правителство – да прецени дали да го подпише“, коментира лидерът на ГЕРБ.
Той добави, че не е говорил лично с Главчев.
Бившият премиер и министър на образованието Николай Денков от „Продължаваме промяната“ (ПП) заяви, че ще има дипломатически скандал, защото България ще се оттегли в последния момент от споразумението за военна помощ на Украйна.
В кулоарите на Народното събрание Денков определи ситуацията като безпрецедентна. Преди него говори лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който внезапно смени посоката по отношение на помощта за Украйна и каза, че след като новоизбраният американски президент Доналд Тръмп и Европа са „започнали да говорят за мир“, би било като „да построим фабрика на 9 септември“.
Със споразумението България поема 10-годишен ангажимент към Украйна за политическа, икономическа и социална помощ за украинските бежанци разселени на територията на България, както и за обучение на военни и продължаваща военна помощ.
Денков каза, че текстът на споразумението повтаря това, което сме гласували многократно в НС, и което в било вземано като решение в МС. Има процедура да се подпише и после да се поиска ратификация от НС, изтъкна той.
„Но това да поемеш ангажимент и няколко часа преди пътуване да го изпратиш в НС с очакване за подкрепа – това не е коректно“, каза Николай Денков.
Той подчерта, че позицията на ПП-ДБ по отношение на Украйна няма да се промени.
Източник: Епицентър
Последвайте ни и в Телеграм