Борисов: Платеното оборудване от “Белене” отива за 7 реактор на АЕЦ “Козлодуй”

Ds olil


Премиерът Бойко Борисов проведе среща с изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй“ Наско Михов.

„След извеждането на старите реактори, много важно е, че получихме лиценз за 5-и и 6-и блок на „Козлодуй“ за още десет години“, отбеляза Борисов. Изпълнителният директор Михов припомни, че на 7 декември 2020 г. стартира работа по проучване на възможностите за изграждане на нова ядрена мощност на площадка 2 на АЕЦ „Козлодуй“ след като през февруари м.г. бе издадено решение за оценка за въздействието върху околната среда на проекта.

Според експертните доклади икономически, екологично и технически е възможно оборудването, предвидено за АЕЦ „Белене“, да се използва за нова мощност на „Козлодуй“, бе отбелязано в хода на срещата на министър-председателя. За реализацията на проекта на площадка 2 на АЕЦ „Козлодуй“ по отношение на налагащите се анализи са привлечени и международни експерти.

Премиерът Борисов акцентира, че платеното вече оборудване на стойност 1,3 милиарда лева за АЕЦ „Белене“, ще може да се ползва за седми реактор на АЕЦ „Козлодуй“.

„Активно се работи по темата и ще чакам доклад от министъра на енергетиката още в рамките на утрешното заседание на правителството“, каза премиерът Борисов.

Министър-председателят Бойко Борисов добави, че в действията си правителството се води от възможностите за редуциране на емисиите от парникови газове и намаляваме на зависимостта от внос на енергийни ресурси по оптимален и конкурентоспособен начин, в контекста на целта на ЕС за климатична неутралност до 2050 г. и приоритетите на Европейската зелена сделка.

Министър-председателят поздрави екипа на атомната ни централа с днешното присъединяване на България към Агенцията за ядрена енергия на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

„След приемането на България в чакалнята на еврозоната, в европейския банков съюз, днес имаме също повод за оценка и празник“, заяви министър-председателят Бойко Борисов на проведена по-рано днес на онлайн церемонията по случай присъединяването на България към АЯЕ на ОИСР.

„Благодаря на председателя на ОИСР Анхел Гурия за голямото приятелство, за срещите, които сме имали на високо равнище“, отбеляза още премиерът Борисов. Българският министър-председател посочи, че страната ни става 34-ата страна членка на Агенцията за ядрена енергия, в рамките на която участват държавите, опериращи почти 90% от инсталираните ядрени мощности в света.

„България разчита на ядрените си мощности, даде пример как се извеждат четири реактора от експлоатация, как се съхранява отработено ядрено гориво и в момента сме в усилено развитие на проекта за седми реактор на АЕЦ „Козлодуй“, добави премиерът Бойко Борисов.

„Приемането на България като пълноправен член на АЯЕ към ОИСР е безспорно доказателство за нивото на което се намира българската енергетика, като се прилагат най-високи стандарти за безопасност“, изтъкна министърът на енергетиката Теменужка Петкова в рамките на онлайн церемонията.

По думите й изпълнението на целите на Европейския съюз за беземисионно производство на енергия към 2050 година е неизпълнимо без участието и на ядрената енергия. „България е готова да даде своя принос в съвместната работа с Агенцията за ядрена енергия“, категорична беше Петкова.

Генералният директор на АЯЕ Уилям Магууд също поздрави България за присъединяването й към Агенцията и изрази очакване за съвместна работа по широк кръг от въпроси./КРОСС/

Последвайте ни и в Телеграм