Кабинетът на Росен Желязков ще започне да обсъжда кадровите смени и назначенията на зам.-министри, областни управители и зам. областни управители още във вторник (21 януари) на заседание на новосформирания Съвет за съвместно управление, обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в парламента.
Той разясни, че ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ и „Демокрация права и свободи – ДПС“ на Ахмед Доган до вторник трябва да подадат списък с имена, като за назначенията финалната дума ще е на премиера Желязков. Паралелно с това ще започне и разговорът за формиране и попълване на парламентарните комисии.
Още идната седмица новото правителство започва с кадровите назначения. Това разкри лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в парламента.
„В тези дни съветът, който създадохме, ще работи усилено и във вторник ще започне да работи по кадровите назначения – например, заместник-министри и областни управители. Това ни е вече четвърто коалиционно управление, имаме добра култура в работата с работата с колегите си и знаем, че независимо от големината на партията, всеки понася огромни тежести, хейт, но нищо по-добро не можахме да направим“, коментира Борисов.
Предложенията на партиите за постовете ще се подават към Съвета за съвместно управление, в който ГЕРБ, БСП и ИТН ще имат по трима представители, а АПС на Ахмед Доган – двама. Той ще започне да работи във вторник.
„До вторник партиите трябва да си дадат кадрите и крайната дума ще е на лидера на изпълнителната власт г-н Желязков“, уточни Бойко Борисов.
„ГЕРБ успя да лидира процеса и направи пето правителство. В същото време толкова дълги преговори с неясен край не е имало. Когато правихме сглобката с Петков и Василев, се бяхме разбрали, че ще има правителство, ще има рамка, екипите ни правеха програми. За съжаление, сега тръгнахме отзад напред, защото до вечерта на предишния ден не се знаеше дали има правителство“, обясни Борисов в кулоарите на парламента.
„Много съм доволен от това, че с колегите от „Има такъв народ“, БСП и АПС постигнахме разбиране след толкова трудни и дълги преговори. 15-20 дена преговаряхме и с ДБ“, обясни Борисов.
„Аз най-добронамерено им казах, че това правителство не е нещо бетонно – и колегите от ИТН искаха, и от БСП, и от АПС, и ние искахме да включим и колегите от ДБ. Защо не?“, коментира Борисов.
Как действа Съветът за съвместно управление
Съветът за съвместно управление (ССУ) е записан като механизъм за вземане на решения в коалицията между ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ (ИТН). Предвидено е в състава му да се включват до трима представители от всяка политическа формация, членовете му да могат да бъдат партийни лидери, депутати или други лица, определени от съответните формации.
Регламентирано е, че в заседанията на съвета участват двама представители на ПГ “Демокрация, права и свободи – ДПС“, както и министри или експерти по конкретни въпроси, след съгласуване между страните.
ССУ ще има ротационен председател, който се избира на ротационен принцип за срок от 3 месеца. Негова задача е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения, предвижда още споразумението.
Заседанията ще са на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации, а решенията да се взимат чрез консенсус, е посочено още в споразумението.
При липса на такъв, изрично е посочено, че въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение, а вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните по това Споразумение.
Предвидено е още за всяко заседание да се води протокол, който включва обсъдените въпроси, взетите решения и отговорностите на всяка от формациите./Епицентър
Последвайте ни и в Телеграм