В началото на кампанията за президентските избори на 14 ноември безспорен водещ за доверието на избирателите е настоящият президент Румен Радев. Това сочат резултатите от проучване на общественото мнение, проведено от агенция „Барометър“.
Все пак заявената за него подкрепа от анкетираните (44,8%) е малко вероятно да гарантира преизбирането му още на първи тур, така че го очаква продължителна битка.
На значително разстояние от него, което би могло да се намали при евентуален балотаж, е Анастас Герджиков, който макар и подкрепен от ГЕРБ, за момента успява да мобилизира по-широк кръг избиратели от тези на партията (27,3), което показва потенциала му.
Стабилно на третото място е Мустафа Карадайъ, който беше един от последните обявени претенденти. Той успява да консолидира вота на избирателите на издигналата го партия ДПС – 11,2%.
Далеч назад с 6,8% остава Лозан Панов, на който градската десница от ДБ гласува много големи надежди. За момента той е подкрепен от твърдото ядро на ДБ, но все повече се възприема като крайно либерален, донякъде заради неговия кандидат за вицепрезидент Мария Касимова-Моасе, а теми като Истанбулската конвенция, еднополовите бракове и забраната за играене на хоро на определени места открай време са крайно непопулярни по нашите географски ширини.
Интересен ще е двубоят между кандидатите на патриотичните формации. От едната страна ще е кандидатът на 130-годишната ВМРО – Милен Михов и от другата – Костадин Костадинов, който е преминал през всички националистически формации преди да създаде своята партия „Възраждане“. В началото на кампанията кандидатът на ВМРО води с 3,0% срещу 1,9% на Костадинов.
Почти винаги българският избирател е по-изкушен да даде предпочитанията си за мажоритарен кандидат. Президентските избори са именно такива – изборът е измежду познати, утвърдени в общественото пространство личности, затова и генерират много по-голям обществен итерес от парламентарните, съответно и по-висока избирателна активност.
Проучването е проведено на територията на Република България и не включва нагласите на гласуващите извън страната.
Характеристики
Период на провеждане на изследването: 13.10-18.10.2021 г.
Методология: Количествено проучване
Представителност: населението на територията на България с избирателни права
Обем на извадката: 858 души на възраст над 18 г.
Методика: Стратифицирана квотна извадка по признаците възраст и пол
Метод: Телефонно интервю
Финансиране: Собствено
Епицентър
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram