Основателят на медийната група WikiLeaks Джулиан Асандж заяви, че признаването му за виновен по обвиненията в шпионаж на САЩ е необходимо, тъй като правните и политическите усилия за защита на свободата му не са достатъчни, съобщава „Ройтерс“.
„В крайна сметка избрах свободата пред неосъществимата справедливост“, обобщи той пред европейски депутати. Това бе първият му публичен коментар след освобождаването му от затвора.
53-годишният Асандж се завърна в Австралия през юни, след като бе постигнато споразумение за освобождаването му, съгласно което той се призна за виновен в нарушаване на американския закон за шпионаж. Решението сложи край на 14-годишната британска съдебна одисея.
„Днес съм на свобода след години затвор, защото се признах за виновен в журналистическа дейност, признах се за виновен за търсене на информация от източници, признах се за виновен за получаване на информация от източник и се признах за виновен за информиране на обществеността“, изтъкна той.
Асанж направи изказването си пред Комисията по правни въпроси и права на човека към Съвета на Европа – международната организация, известна най-вече със своята конвенция за правата на човека.
Доклад на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа заключава, че Асанж е политически затворник и призовава Великобритания да проведе разследване дали той е бил изложен на нечовешко отношение.
„Все още не съм напълно подготвен да говоря за това, което съм изтърпял“, отбеляза Асандж и добави: „Изолацията взе своето, което се опитвам да разтоваря“.
Съпругата му Стела, с която сключи брак, докато беше в строго охраняван лондонски затвор, заяви, че ще му трябва известно време, за да възвърне здравето и разума си след дългото си задържане, както и да бъде с двете им деца, които никога не е виждал извън затвора.
Най-противоречивите изтичания на информация от WikiLeaks включваха секретни американски военни документи и видеозаписи от войните в Ирак и Афганистан, които според него подчертават проблеми като злоупотреба със затворници в ареста на САЩ, нарушения на човешките права и смъртни случаи на цивилни.
Американските власти заявиха, че изтичането на информация е било безразсъдно, увредило е националната сигурност и е застрашило живота на агентите.
Източник: Нюз бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram