Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) e санкционирала Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) по 3 обществени поръчки, като нарушенията са за 7 млн. лева., съобщи неправителствената организация Антикорупционен фонд.
АДФИ е установила нарушения по две обществени поръчки на стойност 29.5 млн. лв. без ДДС или 35,4 млн.лв. Те са част от общо 89,5 млн. лв., похарчени без търгове и в нарушение на Закона за обществените поръчки за унищожаване на трупове на животни, които се предполагаше, че страдат от чума, което обаче се доказа, че не е било вярно, през лятото на 2018 г. Инспекцията е започнала след сигнала на Антикорупционния фонд (АКФ) от 8 август 2019 г., подаден в рамките на разследването Война за трупове на Генка Шикерова . 19 минути активно го разгласи, въпреки клетвите на БАБХ, че ставало въпрос за фалшиви новини и обажданията за уговорки, които получихме, за да спрем да се занимаваме с темата със злоупотребите в Агенцията по храните, които далеч не се изчерпват с тази тема.
След публикуването на разследването на Шикерова проверка на АДФИ е възложила и прокуратурата.
„За първи път АДФИ реагира своевременно по подаден от нас сигнал, коментира Бойко Станкушев, директор на АКФ – Вероятно ускорената проверка е заради това, че и прокуратурата е поискала инспекция на БАБХ въз основа на изнесените в разследването ни факти“.
От лятото на 2019 г. АКФ следи порочните практики на БАБХ за възлагане на дейността по обезвреждане на животински отпадъци само на 2 фирми – Син кръст 2016 ООД (с ново име от 12 Октомври 2020 г. ИДДД Логистик ЕООД) и Еко БГ – СЖП ЕООД.
Нарушения се откриват както при сключването на договорите през 2018 г., така и при многократното удължаване на сроковете им с анекси, както и при възлагането на допълнителни услуги, в разрез с правилата за възлагане на обществени поръчки, които са вписани в закона, уточняват оттам.
До момента общият размер на получените от двете фирми суми за периода март 2018 г. – декември 2020 г. възлиза на 89,5 млн. лв.
Независимо от установените от АДФИ нарушения и наложените санкции, в самия край на 2020 г., БАБХ за пореден път е удължила с по 2 години сроковете на договорите с двете фирми и е наляла нови почти 3 млн. към една от фирмите – Еко БГ-СЖП ООД.
Подобно удължаване на сроковете на договорите е напълно недопустимо съгласно правилата на ЗОП и е в разрез и със самата документация по поръчките.
„За съжаление не разполагаме с подробности относно конкретните констатации на АДФИ, тъй като се отказва достъп до съдържанието на доклада. Агенцията ни информира, че е поискал разрешение от прокурор, за да ни предоставят самия доклад“, информира адвокат Лора Георгиева от екипа на АКФ пред Медиапул.
„Считаме за незаконосъобразно да ни се отказва достъп до този доклад. Инспекцията е извършена именно по подаден от нас сигнал, въз основа на нашите констатации за вероятни нарушения. Освен това в случая няма данни за образувано досъдебно производство, което би налагало разрешение от прокурор. Смятаме, че общественият интерес изисква постигането на пълна прозрачност по този случай и настояваме АДФИ да направи заключенията си публични,“ добавя адв. Лора Георгиева.
Прегледът на докладите на АДФИ показва, че това не са единствените нарушения, установени от агенцията, свързани с дейността по обезвреждане на животински отпадъци на БАБХ.
В Областна дирекция по безопасност на храните – София град са установени нецелево разходвани средства в размер на 162 200 лв., а в Областна дирекция Благоевград – вреди на стойност 8 291 лв. Освен това, в 9 oт общо проверените 13 Областни дирекции (Добрич, София град, Хасково, Ямбол, Благоевград, Пловдив, Силистра, София област, Стара Загора) АДФИ е предприела последващи мерки по Закона за държавната финансова инспекция.
„Предприемането на такива мерки означава, че АДФИ е установила нарушения и е дала на инспектирания орган писмени указания за отстраняването им.“ казват от екипа на АКФ.
Докладите показват, че БАБХ не за първи път е проверявана и санкционирана от АДФИ. Така например, от доклад 26 авугст 2020 г. е видно, че АДФИ е извършила инспекция на БАБХ и във връзка с обществена поръчка за доставката на 18 броя високопроходими автомобили, снабдени с оборудване за дезинфекция на стойност 1.6 млн. лева. Установени са множество нарушения, включително на принципите на ЗОП за забрана на ограничаването на конкуренцията, осигуряване на прозрачност и публичност на процедурата и отстраняване на участници.
19 минути
Последвайте ни и в Телеграм